Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Калфин: Това, което предложихме на сектор "Сигурност", е добро за служителите

17 май 2015, 12:25 часа • 17740 прочитания

Когато правим подобна промяна, за да бъде приета в обществото, трябва всеки да направи своята крачка към нея. Няма как една обществена група да каже: Вие всички променете нещо, ние няма да го променим при нас“. Това, което предложихме на служителите в сектора, е добро за тях. Така коментира социалният министър Ивайло Калфин в интервю за БНР по повод на пенсионирането на служителите в сектор "Сигурност", което е една от спорните теми в пенсионната система.

"Това включва неща, за които те се борят от доста години. Самите техни организации, с които говорихме, ни убеждаваха, че те не търсят ранно пенсиониране на всяка цена, а въпросът е, че имат несигурност в това как им се развива кариерата в съответното ведомство и как могат да се пенсионират. С промяната по отношение на пенсионирането даваме достатъчно сигурност и предвидимост", каза Калфин.

Той обясни, че все още не е декларирано съгласие по пакета с промени в пенсионната реформа. Има съгласие, че той е полезен, че след него трябва да продължи работата с теми, които все още са отворени – инвалидните пенсии, необходимите промени в частните пенсионни фондове, но по този пакет има сравнително висока степен на съгласие. Все още обаче има резерви от работодатели и синдикати. "Очаквам до сряда да видим дали можем да преодолеем тези резерви", каза Калфин. Министърът обясни, че в сряда е предвидено на Министерски съвет да се приеме законопроекта и той да бъде внесен в парламента.

Министърът посочи, че е съгласен с предложението на Синдикатите в МВР полицаите на терен да се пенсионират на 50-годишна възраст, а всички останали в система - на 53 години. "Най-вероятно това ще бъде включено в законопроекта. В специалните ведомства трябва да направят разграничение за различния вид труд, неговата тежест, рискове и т.н. Това е направено доста плахо към момента", каза той. "Аз бих приветствал съответните ведомства да направят разграничение на видовете труд. Такъв текст ще има в предложения законопроект. Няма как това да се случи сега. Това е тема, по която трябва да се направи анализ", обясни Калфин.

По отношение на инвалидните пенсии, Калфин коментира, че хората прибягват към инвалидни пенсии, когато са с ниски доходи. "Ще се опитаме да изчистим тези въпроси и инвалидните пенсии да бъдат насочени към хората, които имат най-голяма нужда за това. За да се случи тази работа трябва да направим нещо, което го има във всички европейски страни – да има една социално-медицинска експертиза, която следва медицинската констатация за съответното увреждане и която да помага на човека как би могъл да продължи работата си, на какъв режим, в каква среда и т.н., което да даде възможност да помогнем на тези, които биха могли да работят. Поне няколко месеца ще са необходими за това. Има общо чувство, че тази система трябва да се промени. Има и различни идеи как това може да стане", заяви социалният министър.

"Необходимо е да има и капиталов стълб в българската пенсионна система", беше категоричен социалният министър и добави. Според нео трябва да се даде възможност активно да се докаже на хората, че те имат полза от това да си спестяват парите в пенсионни схеми. По думите му това към момента не се случва, тъй като те се превеждат автоматично.  "Много хора не знаят и къде, с каква доходност и по какъв начин са осигурени. С промените в Закона аз се надявам да се даде възможност за активизиране на пенсионните дружества, които да доказват на хората, че спестяването при тях е необходимо. Не е лесен този процес", коментира Ивайло Калфин.

Според разчетите на министерството между 10 и 12 се очаква да намалее субсидирането на НОИ с около 1,3 млрд., които да се използват за увеличаване на пенсиите: Същевременно хората, които ще се пенсионират, тъй като променяме начина и формулата за пенсиониране, колкото по-късно се пенсионира човек, толкова по-висока пенсия ще получи. 

С 280 млн. лв. са повече приходите в НОИ за първите четири месеца на тази година в сравнение с миналата година. Калфин обясни, че това се дължи на по-добра работа на НАП и събирателните агенции, на промените в края на миналата година, криминализирането на укриването на данъци и повишаването  максималния осигурителен доход. "Тези първи изменения от декември вече работят. Това е много добър резултат", коментира той.

Калфин подкрепи призива на премиера Бойко Борисов да падне банковата тайна за КТБ. "Щом се е стигнало до тук е по-добре всичко да се отвори, отколкото да се подхвърлят списъци, папки, публикации и това да се влачи години", заяви той. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес