Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще ни донесе преминаването към зимното часово време

24 октомври 2015, 12:56 часа • 14628 прочитания

Смяната на часовото време се прилага с оглед икономии.

Това каза за Агенция „Фокус” Пенчо Маркишки, физик от Националната астрономическа обсерватория „Рожен”, във връзка с връщането към зимното часово време в 4.00 часа на 25 октомври. „През лятото денят е по-дълъг и часовото време се измества така, че да може да се оползотворява по-правилно денят с оглед не само на удобство, но и на икономии”, заяви той.

„Въпросът обаче е малко спорен, защото има хора, които не са съгласни с тази идея, главно с дискомфорта, който причинява това преминаване към лятно и към зимно часово време”, посочи Маркишки.

По думите му, възникването на смяната на часовото време има дълга история, която датира още от времето, когато хората са използвали светлината на фенерите и е приложено най-вече с оглед икономия. Маркишки заяви, че смяната на часа се прилага в Европа, Азия и САЩ.

„Негативните страни на тази практика главно се изразяват в дискомфорта, който възниква от това преминаване от лятно в зимно часово време и обратното, и който е свързан с няколко дни неудобство заради необходимостта човек да промени биологичния си ритъм и да се нагоди”, уточни той.

Припомняме, че на 25 октомври в 4.00 часа България ще премине към часово време в Европейския съюз.

Астрономическото часово време ще продължи до последната неделя на март следващата година. Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление, чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище.

За пръв път сериозно то е предложено от Уилям Уилет в "Пилеене на дневна светлина", публикувана през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме, въпреки наличието на значително лоби. Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последват примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 година. От 1999 лятното часово време продължава до четири часа в последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с един час назад. Преместването на стрелките с час назад, когато се връщаме към астрономическото време, намалява риска от инфаркт, а преминаването към лятното време го увеличава, твърдят шведски учени от Каролинския институт.

Те са анализирали статистиката за инфарктите в Швеция по време на преминаването от лятно към зимно часово време и обратното от 1987 г. до днес. Резултатите показват, че рискът от инфаркт на миокарда се повишава средно с 5% през първата седмица от прехода към лятно време в сравнение с другите седмици от годината. Изследователите са убедени, че преминаването в края на октомври към астрономическото часово време се съпровожда с понижаване на риска от инфаркт на следващия ден – в понеделник.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес