"Най-опасни (бел.ред. за децата) са мобилните дигитални устройства – телефон и таблети, тъй като децата ги доближават изключително много до очите си. И това затруднява зрителната им система. Освен това се натоварва и нервната система. Така че дигиталната форма на обучение има своите предимства в определена ситуация, но трябва и много да се внимава, тъй като крие сериозни рискове."
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Това каза пред btv д-р Александър Оскар - офталмолог и невролог, шеф на Клиниката по очни болести в Алекснадровска болница, който през последните 7г. е посветил практиката си на опазването на детското здрение.
"През последните 6 месеца имаме сериозно увеличение на късогледството по време на пандемията и най-вече прогресията й. Включително имаме случаи и на случаи на деца, които в рамките на 3 месеца са увеличили късогледството си с 2 деоптъра, явно поради неправилна употреба на дигитални устройства.", каза още той.
Съветите на експерта:
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Да се използват настолни компютри вместо таблети и мобилни телефони.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
На всеки 20 минути децата да почиват, да гледат надалече.
И при всички положения да не стоят по цял ден пред компютрите.
"Повече от 7г. работим основно с деца в предучилищна възраст, като сме си поставили цел – да няма дете, което да тръгне на училище без да е прегледано от очен лекар. И вярвам ,че в началото на другата година ще можем да възобновим тези прегледи.", коментира практиката си офталмологът.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
"Аз съм и офталмолог, и невролог. Избрах професията, защото човек гледа с очите си, а възприема с мозъка. Има едно невероятно усещане да върнеш зрението или да излекуваш дете. Да върнеш усмивката му и да видиш родителите му.", обясни той.
За какво оставаме слепи? "Мисля че българското общество е доказало, че българският народ е толерантен и солидарен. Винаги е подхождал със съчувствие. Това не трябва да забравяме и именно сега е моментът това чувство на толерантност, всеотдайност и солидарност да се разбуди отново.", призова д-р Александър Оскар, "Лекар на годината" 2020г.