Влагалището играе важна роля при жената. То е част от родилните пътища, като свързва матката с външните полови органи. В него се образува влагалищен секрет, който има задачата да премахва мъртвите клетки и да поддържа средата чиста с нормално pH.
Лигавицата на влагалището от своя страна е покрита с така наречения невроговяващ епител. Неговите клетки съдържат гликоген и участват в производството на влагалищния секрет. Ключова роля в образуването на секрецията имат половите хормони и най-вече естрогена.
Когато нивата на естрогена в тялото на жената са ниски, то се наблюдава така наречената вагинална сухота. Тя е често срещано състояние при жени от всяка една възраст, но по-често се наблюдава при дамите, които са в период на перименопауза и на менопауза.
Вагиналната сухота се характеризира с липсата на образуване на влагалищен секрет и на влага. Това води до наличието на дискомфорт, а в някои случаи до болка, особено при полов акт.
Има различни начини за справяне с вагиналната сухота, но преди да разгледаме тях, нека да видим кои са основните симптоми и възможните причини за това състояние.
Какви са симптомите на вагиналната сухота?
При наличието на вагинална сухота дискомфортът и болката, които жената изпитва, могат да варират в зависимост от нейното здравословно състояние и степента на сухота, която изпитва.
Най-често срещаните симптоми, от които повечето жени с вагинална сухота се оплакват, са болка по време на полов акт, болка или усещане за парене по време на уриниране, чести инфекции на влагалището и урогениталния тракт.
Освен това се наблюдава зачервяване, парене, сърбеж, кървене по време или след полов акт и ниско либидо. Всички тези симптоми оказват неблагоприятно влияние върху качеството на живот на жената, водейки до влошаване на отношенията с партньор, семейство и приятели.
Най-често срещаните причини за появата на вагинална сухота
Както в началото споделихме, най-честата причина за появата на това състояние е периода на перименопауза и менопауза, когато нивата на естроген рязко започват да се понижават.
Наред с това има и други често срещани причини за появата на вагинална сухота:
● използване на вагинални душове;
● прием на определени медикаменти като антиестрогени при ендометриоза;
● високи нива на стрес;
● липса на достатъчно физическа активност;
● водене на нездравословен начин на живот;
● автоимунни заболявания като Синдром на Сьогрен;
● оофоректомия - премахване на яйчниците;
● хистеректомия - премахване на яйчниците, матката и маточните тръби;
● химиотерапия и лъчетерапия и други.
Как да се справим с вагиналната сухота?
Днес съществуват различни начини за справяне с вагиналната сухота. Най-често лекарите предписват лубриканти и овлажнители. В повечето случаи това са кремове, гелове и овули. Характерното за тях е, че съдържат хиалуронова киселина или са на водна основа. Тяхната задача е да предоставят необходимата влага.
Хормоналната терапия е друг начин за справяне с вагинална сухота, като най-често се приема естроген и то в случаите, когато неговите нива са ниски. Имайте предвид, че този вид лечение трябва да бъде предписано от лекар и стриктно да се спазва схемата за прием.
Освен тези два начина за справяне с вагиналната сухота има и други алтернативни методи. Така например, лайката е известна със своето успокоително действие, като тя може да облекчи сърбежа, зачервяването и възпалението. За целта е необходимо да сварите лайка и да правите промивки.
Чаят от валериан от своя страна ще ви помогне да контролирате pH нивото във влагалището, да балансирате нивата на хормоните и съответно да възвърнете вагиналния секрет, особено когато неговата липса се дължи на прекомерен стрес.
За справянето с вагиналната сухота могат да ви помогнат невен и слез, чиято цел е да контролират възпалението и да се справят със сухотата, която изпитвате. И не на последно място е гелът от алое вера.
Както знаем, алое вера има успокояващо и противовъзпалително действие. Наред с това действа като естествен лубриканти, а антибиотичните му свойства помагат за предотвратяване появата на инфекции.
Преди да пристъпите към някакъв вид лечение, ви препоръчваме първо да се консултирате с лекар. Неправилно взети мерки могат да предизвикат инфекции, възпаление и да влошат състоянието ви.