Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как българите оценяват здравната система

14 септември 2020, 11:08 часа • 1298 прочитания

Със 7% на сто спрямо октомври миналата година пада делът на хората, които смятат, че здравната ни система се развива в негативна посока. Това показва национално представително проучване от август на Изследователски център „Тренд“, проведено сред 1005 души.

Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

„Обществото очаква държавата да отдели повече средства за здраве, особено в условията на COVID. Усещането ни, че тази тема е приключила и ние повече не се интересуваме, не е точно така. Данните показват, че този страх стои в някаква степен в обществото“, коментира социологът от „Тренд“ Евелина Славкова пред БНР.

Мнозинството от българите (52%) са на мнение, че българското здравеопазване се е справило с проблемите около COVID-19, а според 26% от запитаните системата ни не се е справила. 40% от анкетираните имат повече доверие в системата след епидемията, а за 32% това е причина за спад в доверието им.

47% или близо половината население смята лошия контрол в системата на здравеопазването за изключителен проблем. „Усещането, че се изливат някакви пари, но не се знае къде отиват, по един или друг начин съществува“, отбеляза още Евелина Славкова.

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Хората очертават сред основните проблеми на системата най-вече високото доплащане за медицински услуги (52%), липсата на медицински кадри (42%) и ниското качество на лечение (42%). След това се нареждат проблемите с лошото състояние на болниците (39%) и високото доплащане за лекарства (37%).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес