Предстои на Министерски съвет да се гласуват 1,8 млн. лева за дейности, свързани с борбата със заболяването „син език”. Това каза пред журналисти зам.-министърът на земеделието и храните в служебния кабинет доц. Георги Костов, предаде Фокус.
Към днешна дата има само 7 области чисти от болестта „син език”, което означава, че от тези области могат да се търгува с живи животни.
Костов съобщи, че към 1 септември броят на загиналите от болестта овце е близо 6500 и допълни, че ситуацията при козите и говедата не е толкова сериозна.
„Болестта все още върви нагоре. Добрата новина е, че при стадата, в които има болни животни, броят на животните, които умират в тези стада, вече намалява”, каза още Костов и поясни, че това означава, че значителна част от животните са преодолели болестта – някои от тях са били болни, но не са загинали.
Той заяви, че с болестта са заразени и диви животни, сред които най-засегнати са муфлоните.
Във връзка със заболяването Костов заяви, че се е сблъскал с паника още от втория ден, в който е поел поста на заместник- министър и обясни, че министерството се е опитало бързо да създаде платформа за диалог и пренасяне на информация към потърпевшите. Костов заяви, че основният въпрос, който остава неясен за него, е защо след като съобщенията за наличието на болестта „син език” в Гърция е качено в сайта на Международното бюро по епизоотии в Париж на 15 май, няма коментирани мерки за недопускане на болестта у нас.
„У нас първият случай е констатиран на 30 юни – имаме един период от 45 дни, в който не си спомням да са изкоментирани някакви бързи мерките за недопускане. По същия начин стои въпросът и с по-нататъшните кореспонденции с органите в Брюксел”, каза още Костов.
В Румъния също е дошла болестта и то най-вероятно от нас. Предстои на Министерски съвет да се гласуват 1,8 млн. лева за дейности, свързани с борбата „син език”. Той допълни, че болестта вече е преминала в Румъния.