Служебното правителство, назначено от президента Румен Радев, не хареса идеите на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" за реформа на спецслужбите, които целят намаляване на влиянието на държавния в сектор "Сигурност", съобщава Mediapool.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Предложенията на двете партии ограничат възможността назначения на ключови позиции да стават с указ на президента и предвиждат ръководството на специалните служби, както и главният секретар на МВР, да бъдат назначавани от Министерския съвет.
Сред предложенията за реформа е и Националната служба за охрана, която в момента е под ръководството на президента, да мине на подчинение на министъра на отбраната. От военното министерство обаче отхвърлят идеите в отрицателно становище към предложенията за законодателни промени. Още: ДБ иска шефовете на спецслужбите да бъдат изслушвани всеки месец на председателски съвет в НС
Мотивите на Министерството на отбраната са свързани с това, че ако предложенията бъдат одобрени, различни компетентни органи ще назначават на една и съща длъжност. Цивилното разузнаване - Държавна агенция за разузнаване (ДАР), също се обявява срещу предложението правителството само да избира шефа на службата, тъй като има риск да се стигне до партийни назначения.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Министерството на отбраната се противопоставя и на идеята НСО да бъде на подчинение на министъра на отбраната. Според ведомството на практика единствената промяна, която касае НСО, е начинът за назначаване на ръководството, без да има реална реформа в службата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
МВР също е против срещу преминаването на НСО към военния министър, пише още Mediapool.