Журналисти поискаха оставката на председателката на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова заради позицията ѝ, че клането в Буча е "украинска пропаганда".
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Писмото, подписано от десетки журналисти, включително от Actualno.com, е изпратено до председателя на парламента Росен Жезлязков, до парламентарната комисия по култура и медии, както и до самия СЕМ.
Тъй като в Закона за радиото и телевизията не се предвижда член на СЕМ да бъде освободен предсрочно заради увреждане на престижа на органа, журналистите апелират Народното събрание да внесе необходимите поправки в закона.
Ето пълния текст на писмото с настояването за оставката на Момчилова и спешно обсъждане на промени в Закона за радио и телевизия, включително по отношение на медийния регулатор:
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Ние сме представители на журналистическата професия, които приемат своята работа като мисия в служба на истината и на обществото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Възмутени сме от изказване на председателя на Съвета за електронни медии Соня Момчилова в подкаста "Контракоментар" с Асен Генов от 19 юни, в което тя определя трагичните събития в град Буча като украинска пропаганда.
Подобна квалификация за зверствата, извършени от руските военни срещу мирно украинско население, представлява цинично пренебрегване на истината и поругаване на човечността. Напомняме, че по време на руската окупация в Буча и околните населени места загинаха над 1400 души, включително деца. Много от местните жители са били подложени на изнасилвания и всевъзможни изтезания. Руските военни престъпления бяха документирани, включително от чуждестранни наблюдатели, а Международният наказателен съд започна разследване.
Скандално е, че докато ЕС полага усилия срещу хибридните тактики на Кремъл, председателят на българския медиен регулатор артикулира пропагандата на държавата-агресор и се конфронтира с официалната позиция на България и на европейското ни семейство по отношение на войната в Украйна. Още: И посолството на САЩ реагира срещу Соня Момчилова: Не се заблуждавайте от лъжите
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Подобно поведение изпраща изключително вредно послание към без друго уязвимата ни медийна среда и накърнява престижа на България. Показателна е официалната позиция на посолството на Украйна, в която се посочва, че изопачаването на фактите е недопустимо и се настоява СЕМ и съответните български институции да излязат с опровержение на казаното от Соня Момчилова.
Призоваваме г-жа Момчилова да подаде оставка, тъй като оставането ѝ начело на СЕМ би било позорно за тази институция и за българската държава!
Настояваме Съветът за електронни медии да се разграничи от нейното поведение и да предприеме необходимите стъпки за освобождаването ѝ от поста.
Апелираме Народното събрание да обсъди спешно с експерти и журналистически организации промени в Закона за радио и телевизия!"
Малко след като подписката стартира, СЕМ публикува позиция, с която се разграничава от думите на председателя. Освен това допълва, че прави мониторинг на медийното съдържание за отразяване на войната и вече е наложил имуществени санкции на медийни доставчици, отричащи жестокостите на войната. Досега съветът не е информирал за такива санкции:
Съветът за електронни медии категорично не споделя каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча. Става дума за чудовищен акт на мъчения и убийства на цивилни граждани, заради отразяването на които СЕМ се сезира преди повече от година.
По повод войната в Украйна в Съвета за електронни медии са осъществени множество наблюдения на програми на радио- и телевизионни оператори за спазването на Закона за радиото и телевизията. Налице са вече образувани административнонаказателни производства и са наложени имуществени санкции на доставчици, които отричат жестокостите на войната.
Преди ден посолството на Украйна реагира на думите на Момчилова, като определи думите ѝ за "неприемливи и манипулативни". Позиция имаше и от посолството на САЩ.