За първи път в историята си уникалната българска желязна църква „Св. Стефан" в Истанбул остана затворена за посетители на Великден. Причина за затварянето е стартиралият през август миналата година мащабен ремонт и реконструкция на църквата, обявена за най-красивата в Турция. „За първи път на най-големия християнски празник храмът е затворен", сподели бай Георги, който от близо шест години живее в града, цитиран от Дарик.
Още: Заради силен вятър: Временно спират ферибота Оряхово - Бекет
Още: Най-важните новини за деня: 10 януари 2025 г.
Според първоначалните планове ремонтът на единствената в света стоманена църква е трябвало да приключи на 13 април и заВъзкресение храмът да посрещне миряните, както всяка година за най-големия християнски празник. Започнал с укрепване на основите, заради заплаха от свлачище за църквата, която тежи 500 тона, впоследствие се оказва, че е необходимо много повече, разказват от българската екзархия в Истанбул, където в църквата „Св. Иван Рилски"маркианополският епископ Константин води службата за Възкресение заедно с отец Ангел, който е постоянно там.
Според епископ Константин това, че тази година за Великден 113-годишната Желязна църква е затворена, не е проблем. „По-важно е ремонтът да бъде направен качествено и така, че после да служи още толкова години. Българската общност, нашите православни християни има къде да се черкуват - тук, в храма „Св. Иван Рилски", коментира той.
Пред заключените с катинари врати на уникалния български православен храм „Свети Стефан" на брега на Златния рог в Истанбул, напразно бяха пристигнали десетки туристи. Повечето от тях споделиха, че са разочаровани. Родителите на 2-годишната Патрисия от Благоевград я бяха довели специално за празника в Желязната църква. „Наистина съжаляваме, защото си донесохме свещи, боядисани великденски яйца, но ще потърсим друг храм", коментира майката Галя. Други споделиха, че ще дойдат отново, когато реконструкцията приключи.
Още: Прогноза за времето - 11 януари 2025 г. (събота)
Още: Паднали дървета ограничиха движението през прохода Петрохан