Източният блок: Нежеланите деца

03 ноември 2012, 10:50 часа • 16649 | прочитания

Те страдат. И то не само защото не са желани. Никъде другаде по света няма толкова много изоставени деца, колкото в страните от бившия Източен блок - 600 000 невръстни живеят в домове за деца, лишени от родителски грижи.

Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)

Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.

Последиците са катастрофални, сочи изследване на УНИЦЕФ. Децата, които още преди третата си година са изоставени от родителите си и предоставени на държавните институции, страдат неимоверно от липсата на внимание и подкрепа, които са им особено необходими тъкмо в тази възраст.

Те страдат и от тежки здравословни проблеми. Развитието на мозъка им се забавя, в много случаи не се научават да говорят правилно и имат сериозни поведенчески смущения. Ето защо УНИЦЕФ настойчиво апелира към правителствата на страните от бившия Източен блок да вземат незабавни мерки за решаване на проблема с изоставените деца.

Наследство от комунизма

Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова

Още: Неочакван лидер: Дунавски град с най-висок растеж на цените на недвижимите имоти за последното тримесечие

Изследването на УНИЦЕФ съдържа данни за 22 бивши комунистически страни, сред които са както членките на ЕС България и Румъния, така и държави от бивша Югославия и републики от бившия Съветски съюз.

Не е случайно, че подобно социално занемаряване на деца се констатира именно в тези региони. При комунизма ранните държавни институционални грижи са част от системата, респективно - фактор някои родители просто да изоставят децата си, особено ако те са с тежки физически увреждания. И в наши дни половината от децата, оставени за отглеждане в държавни домове, са инвалиди.

Още: За безсмисления вот на недоверие и трансфера на Мустафа Емин към Ивелин - скандалите и важното в мрежата на 3 април

Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)

Непосредствено след промените през 1989 г. западни журналисти разкриват, че в редица румънски сиропиталища децата страдат от недохранване и живеят при невъобразимо мизерни условия. "20 години след шокиращите публикации за тези сиропиталища ситуацията, уви, не се е променила особено", казва директорът на УНИЦЕФ за Централна и Източна Европа Стивън Алън.

Когато родителите са на гурбет

Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение

Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони

Проблемът с изоставените деца е най-остър в бедни държави като Молдова, Казахстан и Таджикистан, заяви неотдавна на конференция в София съветникът на УНИЦЕФ по правата на децата Жан-Клод Льогран. Той съобщи, че в страните от бившия Източен блок 31 000 деца до 3-годишна възраст са настанени в домове за сираци. Тоест - толкова много, колкото никога досега.

Не само миналото, а и сегашната икономическа криза и мизерните условия на живот в редица страни утежняват още повече положението на изоставените деца. В Молдова например стотици хиляди деца живеят в домове или при роднини, защото родителите им са напуснали страната, за да си търсят работа в чужбина. В много от случаите родителите не се завръщат с месеци и дори с години. По данни на фондация "Джордж Сорос" в Румъния има над 350 000 такива социални сираци.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес