Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Източна Европа се колебае относно добива на шистов газ

22 март 2012, 14:32 часа • 5517 прочитания

Навярно богати на шистов газ, страните от Източна Европа са разделени в мнението си относно експлоатацията на този неконвенционален енергиен източник – от пълната подкрепа на Полша до забраната на спорната техника за добив на суровината в България.

Техниката на хидравличното разбиване, която се използва за проучване и добив на шистов газ, се състои в инжектирането под високо налягане на големи количества вода, примесена с пясък и химични вещества, които помагат за изкарването на газа от подземните скали.

Всеки трети поляк се обявява в подкрепа на проектите за проучване на залежите от шистов газ. Според Националния институт по геология Полша разполага със залежи от 1920 милиарда куб.м. газ , което поставя страната на трето място по газови запаси в Европа след Норвегия и Холандия. Варшава вече раздаде около 100 концесии за проучване на шистов газ, включително на гиганти като „Шеврон”, „Ексън мобайл” и „КонокоФилипс”.

Чехия също даде на няколко фирми разрешително за проучване, но министерството на индустрията е скептично относно обема на залежите. В Румъния „Шеврон” получи концесии в два региона. На пазара в страната присъстват също канадска и унгарска компания. Румъния разчита на шистовия газ, за да осигури енергийната си независимост по отношение на Русия въпреки продължаващата полемика относно рисковете за околната среда и здравето на хората.

Според Румънската агенция за минералните ресурси „бъдещето е в шистовия газ”. И ако агенцията започна наскоро проучване за оценка на залежите, доклад на Американската агенция за информиране по енергийните въпроси смята, че ресурсите в Румъния, България и Унгария възлизат на 538 милиарда куб.м. газ. А Букурещ мечтае да спре скъпия внос на руски газ.

От своя страна, през януари България забрани хидравличното разбиване и отне на „Шеврон” първоначалното разрешително, като се аргументира с „недостатъчните данни, които да гарантират защитата на околната среда”.

В началото на годината хиляди българи излязоха на протести срещу хидравличното разбиване в цялата страна, за да изразят опасенията си, че земята и подпочвените им води ще бъдат отровени.

Част от техните страхове са споделени от геолога Михай Сарамет от Румънския университет в Яш, особено що се отнася до риска разбиването да предизвика земетресения. Ученият все пак смята, че тези рискове може да бъдат постепенно елиминирани благодарение на технологичния прогрес.

АФП

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес