Хората да могат да прехвърлят средствата си от универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии“ на Държавното обществено осигуряване преди момента на пенсионирането си – това предвиждат внесени от група депутати от БСП предложения за промени преди второто четене на Кодекса за социално осигуряване. Срокът за предложенията изтича днес, след като беше удължаван два пъти, предава БНР.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Приетият на първо четене проект за промени в Кодекса за социално осигуряване предвижда, тези които навършват възрастта за пенсиониране от 2022 до 2025 г. да могат да упражняват правото на избор на осигуряване до една година преди тази възраст.
Периодът се увеличава главно до 2038 г., когато осигуряването ще може да се променя не по-късно от 5 г. преди навършването на възрастта за пенсиониране.
От БСП предлагат при промяна на осигуряването от универсален фонд във фонд „Пенсии“ натрупаните средства в индивидуалната партида да постъпват в Сребърния фонд, но с уточнението, не по-малко от брутния размер на направените вноски и сумата от лихви върху тях.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Друго предложение на БСП е да се гарантира, не само брутният размер на направените осигуровки, но размерът да е индексиран с натрупаната инфлация, отчетена от НСИ към месеца преди отпускането на пенсията от универсалния фонд. От левицата искат, когато в партидата има повече пари от брутния размер на направените осигуровки, пенсионно-осигурителните дружества да са задължени да предлагат гарантиране на първия размер на отпусната допълнителна пожизнена пенсия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
В приетия досега проект се изисква изразено от клиента желание.
Освен това БСП предлага при гарантирането на първия размер на пенсията, тя да не се коригира с рисков коефициент. И още: вместо да има такса до половин процент годишно върху нетните активи на фондовете за изплащане на пожизнени пенсии и за разсрочени плащания, таксата да е до 10% от дохода, реализиран от инвестирането на средствата във фондовете за извършване на плащанията.