България ще изпрати 40 гранични полицаи в общата Европейска агенция за граничен и брегови контрол, която ще бъде създадена утре, 6 юли, с решение на Европейския парламент (ЕП). Това стана ясно от думите на председателя на комисията по правосъдие и вътрешни работи в ЕП Мая Шварц по време на кръгла маса с журналисти в Страсбург.
Тя уточни, че служителите на агенцията ще са общо 1500, като всяка страна членка ще изпраща определен брой граничари. По думите ѝ Гърция ще изпрати 50 служители.
Тя обясни и каква точно ще е функцията на новата обща агенция. По думите ѝ службата ще има за цел да помага на страните, които имат проблеми с охраната на границите си. „Властите в държавите членки ще могат да поискат помощ от агенцията, която до 7 дни ще да разположи служителите си, които да помогнат за охраната на външната граница”, добави Шварц.
По думите ѝ агенцията ще може и да се „самосезира, ако бъдат установени проблеми с охраната по границите на дадена страна”. Ако при такава ситуация държавата откаже да приеме помощ от агенцията, нейните съседки ще могат да предприемат по-сериозни мерки за охрана на границата с тази страна със срок от 6 месеца.
Шварц уточни още, че агенцията няма да се занимава само с миграционни проблеми. „Ще бъдат разглеждани и случаи на трафик на хора, както и контрабанда”, добави тя.
След нея думата взе Артир Пабрикс от Латвия, който е основен докладчик по предложението за създаване на агенцията. "Кризата с бежанския натиск е резултат от това, че Европейския съюз не беше готов да реагира достатъчно бързо и да предодврати случващото се. Агенцията, която трябваше да се справи с това - "Фронтекс" беше недофинансирана и не успя”, заяви той. По думите му ЕС за пръв път ще има такава агенция. „Тя няма да се съсредоточава само върху днешните проблеми, трябва да може да се реагира и на тези, които предстоят – на утрешните”, каза още Пабрикс.
Той обяви и какъв ще е бюджета на агенцията – 300 млн. лв. годишно, като ще расте до 2020 г. По думите му, ако евродепутатите приемат утре създаването ѝ, агенцията ще действа още от тази есен.
На въпрос как ще бъдат накарани страните членки да поискат помощ от агенцията, той каза: „Никой не може. Ако вие сте паднал на улицата и някой ви подаде ръка – не сте длъжни да я поемете”.