Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изплатените аванси за строежа на АМ "Хемус" били обезпечени "с гаранции от изпълнителя"

10 февруари 2025, 11:22 часа • 506 прочитания

„Плащанията са обезпечени с гаранции от изпълнителя“. Това е отговорът по същество на регионалния министър Иван Иванов, даден писмено на въпрос от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, а именно защо са изплатени аванси на фирми, извършващи строителни дейности по автомагистрала „Хемус“ и не представляват ли те безлихвени кредити от държавата. Въпросът е в контекста на това, че по някои отсечки работата не е започнала и до днес.

Строителството на „Хемус“, която трябва да свързва София и Варна, започва на 4 октомври 1974 г., още по времето на Тодор Живков. Лотове 1, 2 и 3 още не са завършени на 100%, други са в ход за издаване на разрешение за строеж: 50 години и източени 50 млн. лв: На колко процента е завършена АМ "Хемус"?

Ивайло Мирчев цитира журналистическо разследване по сключените договори от 2018 и 2019 г. за изграждането на 9 участъка на АМ „Хемус“, като строителство е започнато само по три от тях. Първоначалната поръчка е за над 2 милиарда и 700 милиона лева. Агенция „Пътна инфраструктура“ я възлага на „Автомагистрали“, а тя, от своя страна, се договаря с частни фирми за наем на техника и доставка на материали, на които вече са изплатени стотици милиони в аванс. „Само за лотовете от първи до трети платените през 2019 аванси са над 270 милиона лева. До 2020 г. са платени аванси и за другите 6 отсечки – над 550 милиона лева, като работата по тях не е започнала и до днес“, посочва депутатът.

Снимка: МРРБ

Над 660 млн. лв. авансови плащания

В отговора си от 7 февруари министър Иван Иванов не споменава какви са гаранциите от изпълнителите, че ще извършат работата по договорите. Той дава информация, че АПИ е извършила авансови плащания към „Автомагистрали“, съгласно договор от 20 декември 2018 г. и допълнителни споразумения към него от септември 2019 и юни 2020 г. за изпълнение на строително-монтажни работи. За участъци 1, 2 и 3 от магистралата сумата е в размер на 350 962 400,82 лева с ДДС, а за участъци 4, 5 и 6 – 312 000 000 лева с ДДС.

Още: 50 г. строеж без край: Магистрала "Хемус" с тъжен юбилей

Кога се очаква да е готов всеки участък?

Лот 1 – от Боаза до пресичането с пътя Луковит-Угърчин, е на 83,5% изпълнени строително-монтажни работи. Участъкът трябва да е готов до 1 юли 2025 г.

Участък 2, от края на пътен възел „Дерманци“ до връзката с пътя Радювене – Катунец, е готова на 31%.

Лот 3, който е от пътен възел „Каленик“ до връзката с път II-35 Плевен – Ловеч, е на 55% готов. Прогнозните срокове за приключване на строителството и пускане на движението по участъци 2 и 3 са до края на 2026 г.

За участък 4 е в ход процедура по издаване на разрешение за строеж за отсечката на АМ „Хемус“ от км 152+500 до км 167+572=166+144.09, гласи отговорът на министъра: Регионалният министър разреши строителството на още 14 км от "Хемус".

За лот 5 и за лот 6 предстои до края на март да стартират процедури за издаване на разрешение за строеж.

За участък 7, от пресичането с път I-5 до пътен възел „Ковачевско Кале“, се очаква окончателен избор на проектното трасе, след което ще стартира изработването на техническия проект.

За лот 8, от „Ковачевско Кале“ до пътен възел „Лозница“, се изпълняват проектантски работи.

Снимка: МРРБ

При участък 9, който е от пътен възел „Лозница“ до пътен възел „Буховци – Юг“, в момента се извършва съгласувателна процедура и след приключването ѝ предстои издаване на разрешение за строеж, пише Иван Иванов.

По договор от 18 декември 2019 г. на АПИ с „Автомагистрали“ за изпълнение на строително-монтажни работи на АМ „Хемус“ от км 222+000 до км 310+900 е извършено авансово плащане в размер на 472 960 128,71 лева, посочва министърът, както се вижда от сайта на Народното събрание.

Още: До края на 2026 г. ще бъдат завършени три лота на магистрала "Хемус", обяви министър

Къде са източените милиони и защо строежът се забави?

Припомняме, че при правителствата на ГЕРБ магистралата се строеше по метода "инхаус“ – формално, изпълнителят беше държавното дружество "Автомагистрали", което обаче наемаше частни фирми за подизпълнители. Около строежа на АМ „Хемус“ бяха направени разкрития за злоупотреби, основно от бившия вътрешен министър Бойко Рашков, довели до разследване на прокуратурата.

Снимка: Борислав Колев, БГНЕС

Основен обвиняем по делото е бившият футболен съдия Борислав Колев. Той беше обвинен за изпиране на над 53 млн. лв., предназначени за строежа на Лот 5 от автомагистрала "Хемус". В края на 2021 година стана ясно, че той е човекът, при когото са пристигнали всички пари, изтеглени на 52 трансакции между юни 2020 и септември 2021 г., след като са били пренасочени по сметки на кухи фирми. Според прокуратурата Колев е участвал в създаването на мрежа от такива фирми, като набирал и мотивирал различни лица да станат фиктивни управители.

Още: Обвиняемият по аферата "Хемус" почна да посочва имена

Обвиняемият за пране на пари по делото започна да посочва и други участници в схемата още през май 2022 година. Той е съобщил кой е човекът, който е вземал парите, след като са били теглени от банката. Разказал и за друг мъж, който е организатор в схемата - Георги Георгиев. Твърди, че той го е придружавал при тегленето на милионите от сметки на кухи фирми.

Още 8 души получиха обвинения. Деветимата са обвинени за ръководене и участие в организирана престъпна група, длъжностни присвоявания и пране на пари.

И Рашков, и друг бивш вътрешен министър – Иван Демерджиев, заявиха, че пари за изграждането на „Хемус“ са били влагани в строежа на хотел: Рашков показа снимки: Парите за "Хемус" са отишли за луксозни вили.

Разследването за източените милиони приключи през август 2023 г., но и до момента няма яснота какво се случва оттук насетне.

Снимка: БГНЕС

„След приключване на процедурата по предявяване на разследването наблюдаващите прокурори ще преценят предпоставките за изготвяне и внасяне на обвинителен акт в Софийски градски съд, за което обществеността ще бъде своевременно уведомена“, гласи прессъобщението на държавното обвинение“, което датира от 24 август 2023 г.

Още: Съдът: Хора на високи държавни позиции са замесени в схемата за пране на пари от АМ "Хемус"

Иначе след падането от власт на последното правителство на Бойко Борисов строежът на „Хемус“ спря. В основата на забавянето бяха споровете за индексиране на два договора, подписани в края на 2018 г. и 2019 г. Те бяха за доизграждането на участъка между пътните възли "Боаза" и "Буховци" (238 км) за близо 2,7 милиарда лева.

Още: Прокуратурата призовава Рашков след думите му за пари от "Хемус", изтекли към "приближени на ГЕРБ фирми"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес