Издават по 15 хил. сертификата на час, има зловреден трафик, но не и пробив в системата

21 октомври 2021, 16:41 часа • 2565 | прочитания

По 15 хиляди сертификата за ваксинация се свалят на час от потребители Националната здравна информационна система (НЗИС).

Още: Най-важните новини за деня: 18 април 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 19 април 2025 г. (събота)

В първите часове след оповестяването на мерките на 20 октомври бяха издадени и свалени от системата рекорден брой зелени сертификати – над 106 000. До 15.00 днес са изтеглени над 64 000 сертификата. В момента системата издава над 15 000 документа за час.

От „Информационно обслужване” съобщиха, че в рамките на 24 часа към портала е бил насочен огромен трафик, като в пиковите моменти злонамереният трафик надхвърли 400 Gbps. Не са отчетени опити за пробив и намеса в системата и изтичане на данни на потребители.

Източниците на зловредния трафик, който се опитва да наруши нормалното функциониране на системата, са заразени компютри и Интернет свързани устройства по целия свят – най-вече от страни в Северна Америка, Южна Америка и Азия.

Още: Сериозни щети след пожара на Алдомировското блато

Още: Интензивен трафик и специализирана операция на "Пътна полиция" - кога и къде

„Степента на информационната сигурност в България не е на необходимото ниво, поради което от адресите на множество легитимни потребители – болници, ваксинационни пунктове, лични лекари и индивидуални потребители към НЗИС се наблюдава зловреден трафик. Това налага тяхното временно ограничаване и поетапно включване към системата”, казват от националния системен интегратор на държавната администрация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес