Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Издадени са 70 разрешения за строеж край Карадере

13 октомври 2014, 20:58 часа • 31735 прочитания

Фирми и граждани са получили 70 строителни разрешения за проекти в района на едно от малкото девствени незастроени места по Черноморието - Карадере. Всички проекти попадат в две защитени зони - Камчийска планина и Шкорпиловци, където има редки птици, животни и растителни видове. Разрешителните са издадени през последните 4-5 години, някои от тях са презаверени.

Карадере се намира в градоустройствената зона Бяла-север. Всички имоти в района са изключително „яки“, коментират запознати.

На тази територия например трябва да се реализира проектът на английската компания „Мадара Юръп“, който е огромен - общо 850 декара, от които ще бъдат застроени 250 декара. Повечето от разрешенията са изтекли, но нищо не пречи да бъдат активирани при желание на инвеститорите. Такъв е случаят с плановете за строеж на луксозен къмпинг за близо 2000 души на фирма „Макси 1“ върху 160 дка.

Първоначалният проект включвал изграждане на няколко хотела, но по-късно инвеститорът решава да го промени и сега подава уведомление в РИОСВ-Бургас, информира в. "Преса".

Проблемът е, че шефът на екоинспекцията Антони Иванов решава да мине през съкратена процедура - без ОВОС и оценка за съвместимост, коментира Тома Белев от коалиция „За да остане природа в България“. В момента срещу разрешителното са подадени две жалби - от Българското дружество за защита на птиците и от Българската фондация „Биоразнообразие“. Ако изпълнителният директор на инспекцията не спре процедурата, казусът отива в МОСВ.

„В момента разглеждаме жалбите на двете екоорганизации и ще вземем решение дали да изискаме екооценка на проекта. Уверяваме ви, че ще спазваме буквата на закона“, заяви вчера за „Преса“ шефът на РИОСВ-Бургас Антони Иванов. Екологичните организации обаче смятат, че вина за ситуацията има община Бяла. През 2005 г. тя приема подробен устройствен план (ПУП) на зоната Бяла-север без екологична оценка.

Сега се налага всеки инвеститор да прави разходи за ОВОС и да бъде ангажирана огромна администрация, която да работи по документацията. Екоминистър Светлана Жекова обяви, че ще сезира прокуратурата за действията на бургаската екоинспекция, но това, което трябва да направи, е да спре подробния устройствен план и да поиска цялата процедура да бъде измината стъпка по стъпка, както го изисква законът, смята Тома Белев.

 

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес