Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иван Гешев с атака в съда - иска ВСС да го върне и после пак да го освободи

10 август 2023, 15:36 часа • 7154 прочитания

Освободеният от Висшия съдебен съвет бивш главен прокурор Иван Гешев забърка любопитен казус. Той е обжалвал двата отказа на Прокурорската колегия към ВСС да гласува подадената от него оставка.

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Гешев е подал две жалби до Върховния административен съд, в които изразява несъгласие относно становището на ВСС, че с издаването на указа на президента за освобождаването му като главен прокурор той е освободен изцяло от съдебната система.

Бившият топ обвинител настоява, че колегията е трябвало най-напред да го възстанови като редови прокурор във Върховната касационна прокуратура, съобщи Lex.bg. Затова той иска ВАС да обяви решенията на съдебния съвет за незаконосъобразни или нищожни, а после да върне преписката на Прокурорската колегия за ново произнасяне.

ОЩЕ: Издаде ли Гешев, че Борисов е човекът от записа, разкрил натиск над "Еврохолд"?

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

20 заплати ли са причината?

Още в края на юни се появи предположение, че причината за настояването на Иван Гешев ВСС да гласува изрично оставката му като редови прокурор, може да е свързана с получаването на 20 брутни заплати. Те се дължат на съдиите, прокурорите и следователите при напускането на системата, но не се полагат на дисциплинарно уволнените.

ВСС смята Гешев вече за дисциплинарно уволнен. "За да подаде някой оставка, трябва да има качество на магистрат", каза преди време Огнян Дамянов от съвета.

Според „Медиапул“ месечната брутна заплата на Гешев с добавките за стаж трябва да е била около 14 000 лева. Това означава, че той може да не получи общо около 280 000 лева.

ОЩЕ: ВСС може да отреже Иван Гешев за стотици хиляди лева

Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"

Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България

Хронологията

На 12 юни ВСС гласува за уволнението на Иван Гешев като главен прокурор за нарушения на етичния кодекс. Три дни по-късно президентът Румен Радев подписа указа за освобождаването на Гешев.

На следващия ден, 16 юни, освободеният обвинител подаде молба до Прокурорската колегия на ВСС да бъде възстановен като прокурор във Върховната касационна прокуратура. На 19 юни преди обяд Иван Гешев обаче депозира ново заявление във ВСС, в което каза, че не желае вече да работи като прокурор. "Предвид това не желая да бъда назначаван като прокурор във ВКП и изобщо да продължа да работя в прокуратурата и може да приемете горното като оставка", беше написал Гешев, припомня Lex.bg.

Тогава той обяви, че ще се заеме с политически проект, а по-късно официализира намеренията си: Иван Гешев обяви гражданско движение за български традиционни ценности (ВИДЕО)

Същия ден Прокурорската колегия на ВСС прие за сведение заявлението, с което Гешев отказа да се върне на работа в прокуратурата. Десетина дни по-късно бившият главен прокурор изпрати ново писмо в съвета, в което настояваше колегията да гласува изрично подадената от него оставка.

На 5 юли обаче колегията отново не излезе с нарочно решение и остави без разглеждане писмото на Иван Гешев. Беше изтъкнато, че бившият главен прокурор е оттеглил изричното си искане да бъде възстановен като върховен прокурор.

Делата на Гешев пред ВАС се движат от адвокат Радостина Константинова-Томова, която го представляваше и в производството по освобождаването му от страна на ВСС.

ОЩЕ: Гешев пази Тото, не бил виновен за интервюто с Тити Папазов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес