Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историческият 10 ноември 1989 г.

10 ноември 2018, 08:40 часа • 7382 прочитания

Почитана от някои като празник и заклеймявана от други, датата 10 ноември 1989 г. е сред най-ключовите за новата българска история. Именно тогава Пленум на ЦК на БКП гласува оставката на Тодор Живков като генерален секретар.

Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)

Процесите по свалянето на Тодор Живков от власт се развиват от средата на 80-те години, когато неговият имидж започва да пада. Той не е харесван от Михаил Горбачов, който иска отстраняването му.

В България движеща сила на свалянето на Тодор Живков стават така наречените "чавдарци", формирани на 5 ноември 1989 г. по инициативата на Добри Джуров. В групата влизат Добри Джуров, Йордан Йотов и Димитър Станишев. Кулминацията на събитията настъпва в периода 4-10 ноември 1989 г.

Първият символичен акт е извършен на тържествено събрание по случай годишнината на Октомврийската революция в зала "Георги Кирков" в Партийния дом. Тогава посланикът на СССР в България Шарапов за първи път не спомена в своя доклад името на главата на държавата, в която е акредитиран. На 7 ноември, на прием в съветското посолство, Добри Джуров, Йордан Йотов и Димитър Станишев искат среща с Живков, която се състои на следващия ден. На срещата тримата искат неговата оставка. Тодор Живков приема с уговорката това да стане не на насрочения за 10-и ноември пленум на ЦК, а на следващия, чиято дата тогава все още не е определена.

Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"

Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига

Под натиска на съветския посланик Шарапов, който оценява като грешка съгласието за отлагане, “чавдарци” отново искат среща с Живков.

На срещата, състояла се на 9 ноември 1989 г., Джуров, Станишев и Йотов настояват оставката на Тодор Живков да се осъществи на настоящия, а не на следващия пленум на ЦК. Поставен под такъв натиск Тодор Живков се съгласява да подаде оставка.

На заседанието на Политбюро започнало в 17.00 часа на 9 ноември Тодор Живков поставя въпроса за неговото освобождаване от поста генерален секретар на партията. Против неговата оставка се обявяват Милко Балев и Димитър Стоянов.

На пленума на 10 ноември е гласувана оставката на Живков. На негово място е избран Петър Младенов.

Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.

Още: Горещите теми в интернет на 14 февруари: Свети Валентин за политиците, Трифон Зарезан за всички останали

Източник: "Фокус"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес