Газовият интерконектор между България и Гърция получи Акт 16. Очаква се междусистемната връзка да бъде въведена в експлоатация на 1 октомври и по нея да тече пълното количество синьо гориво по договора с Азербайджан – 1 млрд. куб. м годишно.
Регионалният министър Иван Шишков показа документ, представляващ разрешение за ползване на газовата връзка, на брифинг в Министерски съвет днес.
Председателят на КЕВР Иван Иванов обяви на заседание на комисията в сряда, че след излизането на Акт 16 - още утре ще бъде изготвен съответния доклад и в петък КЕВР има готовност да обсъди финалните решения, които са необходими, за да може на 1 октомври газовата връзка да бъде открита официално.
На 1 октомври (събота) държавният глава Румен Радев ще бъде домакин на церемонията по повод откриването на интерконектора с Гърция. Събитието ще се проведе в зала 3 на Националния дворец на културата в София. Там ще е председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентите на Северна Македония и Сърбия – Стево Пендаровски и Александър Вучич, както и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.
В средата на септември интерконекторът получи Акт 15, който удостоверява, че съоръжението е изпълнено и технически изправно. Строителят - гръцката компания AVAX, го предаде като реализиран обект на възложителя – независимия газопреносен оператор „Ай Си Джи Би“ АД (ICGB).
Тогава започнаха и 72-часови проби по връзката. Съоръжението бе запълнено с 3,6 млн. куб. м газ още през юни, после то бе допълнено до 5 млн. куб. м и така бе повишено налягането по тръбата.
Очакваше се именно тази седмица държавната приемателна комисия да издаде Акт 16 – последно се чакаха само документи от строителя.
Съоръжението е с дължина от 140 км на българска територия. Преди седмица от „Ай Си Джи Би“ АД обявиха, че ще предлагат на търгове свободния капацитет по тръбата, считано от 1 октомври. Междусистемната газова връзка започва работа с общ капацитет от 3 млрд. куб.м/г. Около половината – 1,57 млрд. куб.м/г., вече са резервирани по дългосрочни споразумения, достигащи до 25 години. Останалият наличен капацитет ще бъде предлаган чрез търгове на две от водещите платформи за резервация на капацитет – PRISMA и RBP. ICGB вече е подписала договори с двете платформи и е регистрирана като оператор на преносна система.
При активен пазарен интерес към резервиране на наличния капацитет на газопровода, продължаващата война в Украйна и решимостта на Европа да ограничи изцяло доставките на руски газ в бъдеще, се очаква общият капацитет на IGB да се увеличи, достигайки до 5 млрд. куб. м/г. Това може да се постигне чрез изграждане на компресорна станция в Комотини, Гърция. Такъв план вече е получил одобрение от гръцкия национален преносен оператор DESFA и се очаква станцията да бъде завършена едновременно с въвеждането в експлоатация на терминала за втечнен природен газ (LNG) край гръцкия град Александруполис.