Починала е д-р Красимира Димитрова - психиатър от Русе, която роди на 62 г. през 2010 г. близнаци след инвитро процедура и стана най-възрастната родилка в България. Момиченцата ѝ Мери и Жаклин бяха недоносени - 900 и 500 г и по-малката скоро след това почина.
Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София
Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София
Мери днес е вече седмокласничка и живее в приемно семейство, споделя, че се чувства добре там.
През май миналата година д-р Красимира Димитрова, вече на 75 г., е припаднала в дома си, пише "24 часа". Мери е извикала спешна помощ, майка й е откарана в болница. След кратък престой в болницата жената е починала от масивен инсулт.
Социалните служби пращат момичето в дом. Там стои 2 седмици, а после отива в приемно семейство. Те имали по-голям син, който вече работи. В училището на Мери - едно от най-добрите в Русе, ученици, учители и родители събират пари и дрехи за нея. Притесняват се, но детето твърди, че се чувства много добре при приемните си родители.
Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
Момичето е в това училище още от предучилищна възраст. То живееше доста затворено с майка си в блок в Русе. Д-р Димитрова много го пазела и дори го изолирала от другите деца, разказват съседи. Днес те не знаят нищо за детето, освен че е под грижата на социалните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 7 януари 2025 г. (вторник)
Още: Костадин Нушев: С решението на ВКС се легализира старостилният разкол
Когато психиатърката роди, това предизвика силни обществени реакции - редно ли е толкова възрастна жена да ражда, какво ще стане с детето, след като тя почине. Късане на ризи имаше и в парламента, и в политическите партии и това предизвика промяна в правилата - тогава се прие жени над 43 г. да нямат право на държавно финансиране за инвитро, а самата процедура да се разреши само за жени, които не са навлезли в менопаузата, дори ако си плащат. По-късно тези разпоредби бяха променяни.
"Много лесно се реших. Просто исках да имам деца и това беше личен избор. Бях безкрайно щастлива, когато разбрах, че имам реални шансове да износя една бременност и да имам деца", заяви след раждането Димитрова. Било ѝ отказано осиновяване и затова направила инвитро.
ОЩЕ: За 14 години: Над 20 000 деца са родени с инвитро процедури, подкрепени от държавата
Още: Български летателен апарат – 1 година преди братя Райт (ВИДЕО)
Още: Нов исторически рекорд за времето: 2024 г. е била най-топлата за България от близо век