Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Информиран избор за чисто бъдеще или защо рециклирането има смисъл

01 април 2021, 07:12 часа • 2264 прочитания

Живеем във времето на пластмасата. От дрехите, които носим, до храната, която консумираме - всичко съдържа поне частица пластмаса. А всъщност много повече. И ако всички знаем, че разграждането ѝ отнема стотици години, то някои спорят, че пластмасата никога няма да изчезне и ще остане тук завинаги. Със сигурност ние няма как да го видим. Това е и причината много от нас да са загрижени за живота тук и сега.

Като консуматори нашата роля е всъщност много по-значима, отколкото смятаме. Това къде и в какво състояние изхвърляме пластмасовия си отпадък има огромно значение за по-нататъшната му преработка. В крайна сметка той трябва да бъде превърнат в нов продукт, който да се озове на рафтовете. А никой не иска продукт с лошо качество, нали?

Този проблем засяга и Лидл България в последната си кампания, посветена именно на намаляването на пластмасата, с видео, което демонстрира вътрешната промяна и малката крачка, която можем да направим, за да сме по-добри и успешно да променим света си. Главният герой среща любовта, но тъй като има лошия навик да не рециклира, момичето на мечтите му може да остане мираж.

 

Кампанията е част от устойчивите усилия на търговската верига в подкрепа на глобалната инициатива на Schwarz Gruppe – REset Plastic, която Лидл следва. Тя цели избягване и редуциране употребата на пластмаса чрез редица мерки – намаляване и рециклиране на пластмасата, редизайн на опаковки собствена марка, почистване и премахване на пластмасови отпадъци от околната среда, както и разработването на иновации.

Всеки от нас много лесно също може да се присъедини, а усилията за това реално съвсем не са големи. Просто трябва да се запознаем с основите на пластмасата, а оттам можем да изменим начина, по който възприемаме употребата ѝ, и начина, по който я предаваме за рециклиране.

Не всички пластмаси са рециклируеми

Найлонови торбички, сламки, чаши за кафе - твърдо не. А как разбираме какво може и какво не?

Видът пластмаса определя дали можем да рециклираме даден продукт.

По данни на National Geographic, ако на опаковката, която купувате, има обозначение с номер #7, това означава, че нито производителят, нито след това заводът, където ще бъде рециклирана пластмасата, могат да кажат със сигурност дали този артикул е рециклируем. Това се дължи на направата на самата пластмаса и колкото по-сложно и колкото повече смеси има в изработването на дадения продукт, толкова по-трудно е след това да бъде разделена и преработена - всяка на своето място.

Отново според National Geographic, с #1 се маркират най-лесно рециклируемите пластмаси - бутилките за вода например. Там проблемът взима различно измерение заради свръхпроизводството им.

Разбирайки по-добре пластмасата, нейната същност, как и какво може да се рециклира и какво не, много по-ясно виждаме голямата картина и колко лесно можем да залитнем в една лоша крайност. Или водени от любовта към самите нас, към околните и заобикалящата ни среда - да направим своята малка крачка към голямата промяна.

Как започва процесът по рециклиране? Ще си кажете - ами лесно, с изхвърлянето на пластмасата в правилния контейнер.

Не съвсем, защото е от огромно значение дали сме компресирали кутиите или бутилките или дали пластмасата, която изхвърляме, е почистена от остатъци от храна, например. Ако отговорът на поне един от тези въпроси е “не”, трябва да знаете, че вероятността тези отпадъци да не бъдат рециклирани е много голяма.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес