"За екокатастрофа не би трябвало да говорим в момента. Основната отговорност на Министерството на околната среда и водите и Басейновите дирекции е да се пази питейната вода и да няма преминаване на водата, която се отделя при загробването на умъртвени прасета към подпочвени води". Това заяви пред Нова телевизия министърът на околната среда и водите Нено Димов.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Според него изгарянето на животните е по-добър вариант от загробването, но експертите трябва да дадат последно мнение. "Скоростта на решаването на проблема е гаранция за неразпространяването му. Надявам се гражданите ще разберат и да подпомогнат този процес", коментира още министърът.
По думите му съществува европейска норма за намаляване на популацията в такива случаи, за да може да се минимизира възможността за пренасяне на заразата. Ще се слагат и капани за диви прасета в националните паркове, с цел да се намали популацията им.
"Очаква се и ловните стопанства, и горските стопанства, и ловните дружинки да се включат много активно. Министър Танева спомена, че вече има и финансов стимул", обясни той, като добави, че това ще накара повече хора да се включат в умъртвяването.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Екоминистърът коментира и темата със замърсяването на въздуха, като наскоро стана ясно, че ЕС иска да съди България заради нарушения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Факт е, че за периода, който ни съдят е имало превишаване на нормите", каза той и допълни, че тази година е заработила система за ранно предизвестие при замърсяване на въздуха и дори при възможност за вдигане над нормите. По думите му най-голямата пречка в борбата с мръсния въздух е манталитета на хората и затова се правят много образователни кампании.
Министърът посочи, че ще отнеме години, за да сменим дизеловите коли с електромобили. И подчерта, че 500 млн. лв. ще бъдат инвестирани в електрификация на транспорта в общините за 2 години. Това успоредно щяло да развие и сервизите за ремонти на мрежата.
"На последния съвет на министрите в ЕС, предложих и бях подкрепен от 6 държави, да бъде направен европейски фонд, който да стимулира електрификацията особено в Централна и Източна Европа - да се изградят зелени коридори", уточни Нено Димов.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи