Министерският съвет няма правомощия по Конституция да обявява извънредна епидемична обстановка. Ако президентът наложи вето, ще се образува вакуум, но мнозинството в парламента ще преодолее ветото.
Още: Прогнозите се потвърждават: Снегът идва след броени дни!
Още: Най-важните новини за деня: 31 март 2025 г.
Това подчерта пред БНР проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право.
„Когато въведете карантина, засягате правото на образование, на труд и това да става с решение на Министерски съвет, при положение че Конституцията постановява, че ограничаване на основните конституционни права може да стане само със закон за определено време и то при извънредно положение. Въвеждането на извънредно положение - по предложение на Министерския съвет, но актът е в Народното събрание“.
Проф. Киров допълни: „Когато става въпрос за извънредна епидемиологична обстановка, мерките трябва да бъдат предвидени в Закона за здравето, но това не променя същността на извънредността на ситуацията“.
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница
Той посочи, че в текста на законопроекта повече от 80% от текстовете засягат преодоляване на последиците от епидемията от коронавируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март
Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор
„Нормално беше да се предвидят тези здравни мерки в Закона за здравето и да се приеме специален закон, който да уреди всички мерки, които държавата и обществото предприемат, за да бъдат преодолени последиците от заразата. Сега се предлага едно реанимиране на закона за извънредното положение и му даваме по-дълъг живот“.