Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли надежда за българските превозвачи спрямо пакет "Мобилност"?

09 юни 2020, 09:38 часа • 1843 прочитания

Транспортната комисия на Европейския парламент не прие българските поправки в пакета "Мобилност". Отхвърлени бяха внесените от българските евродепутати поправки за връщането на камиона в страната, в която е регистрирана фирмата, на 8 седмици, както и за седмичната почивка на водачите. Превозвачи от 7 държави, сред които и България, се обединиха срещу плана "Макрон".

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

"Не беше изненадващо това, че нито една от поправките не беше приета. Самите членове на комисията са малко на брой и мненията са разпределени. Голяма част от поправките бяха градивни. Никой от нас не знае как ще изглежда транспортният бранш утре.

Всички сме длъжни да дадем нужното време на индустрията да се адаптира правилно, чак след това да вкарваме подобен тип регулация", заяви Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи пред Bulgaria ON AIR.

Според него не сме изгубили шансове окончателно. Предстои следващото гласуване в пленарната зала, като всяка една от поправките трябва да събере 50 + 1 гласове, за да бъде приета.

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Още: Мими Шишкова: Трябва да отделим руския аспект от нашата идентичност и да го разглеждаме като исторически артефакт (ВИДЕО)

"За нас е важно депутатите правилно да оценят последствията от техните действия и да се вземе предвид ясната статистика. Пакетът да се модифицира, така че да работи за всички", посочи още Рашков в изнесеното студио на "България сутрин".

"Нашият бизнес изисква планиране - нещо, което на този етап не можем да си позволим. Всички текстове, които са на тема връщане на превозното средство и водача, не са дело на комисията.

Комисията започна оценка за въздействие, която да потвърди какви биха били ефектите. Тя върви успоредно с процеса за приемане на законодателството", обясни събеседникът на Златимир Йочев.

Рашков подчерта, че седемте държави са заявили ясна готовност за съдебно дело, ако пакетът бъде приет както е в момента. По думите му още от самото начало транспортната индустрия е заявила, че има нужда от ясна регулация, но тя да подпомага бизнеса да работи.

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон

"Никой от нас не очакваше, че последните 4 месеца ще бъдат толкова тежки. Тази безпрецедентна криза е фактор, който не беше нанесен в първоначалните калкулации. Ако преди говорехме за риск от фалити, в момента наблюдаваме малки компании, които връщат камионите си", изтъкна той.

За финал Рашков посочи, че остава оптимист и според него все още има шанс здравата логика да надделее над празните политически обещания.

Има опасност големите български транспортни компании да търсят вариант за прелокиране извън страната, където условията са по-добри.

За това предупреди председателят на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев в интервю за bTV, по повод приетите снощи текстове на пакет „Мобилност.

„Ние вече три години се борим с тези рестрикции. През това време бяха представени много солидни аргументи. Ключов момент, който се промени беше условието къде да се завръща водача на всеки осем седмици. Първоначално беше заложено той да се завръща в родината си, след което тези текстове така се промениха, че да може той да се завърне на мястото, на което е регистрирана транспортната фирма. И давам следния пример- български шофьор в българска фирма задължително ще се прибере в България. Но български водач, който работи в немалка фирма може да се прибере до Германия или България“, обяснява Арабаджиев.

Попитан дали това няма да доведе до отлив на фирми регистрирани в България, той отговори: „Може би големите компании ще търсят варианти за прелокиране на бизнеса си в зависимост от това къде условията са по-добри. Трябва да се отбележи обаче, че 9500 от лицензираните 12 500 фирми в България за международен превоз са малки и средни, тоест тези фирми ще срещнат много по-големи трудности, за да се адаптират спрямо новите условия на работа“.

По думите му българските превозвачи са голяма конкуренция и сериозна конкуренция и единствения начин, по който останалите държави могат да се правят с тази конкуренция, е чрез регулации.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес