Има ли генномодифицирани продукти (ГМО) в България и потребява ли се ГМО у нас под някаква форма? Преобладаващото мнение е, че такива продукти няма, защото са забранени – теза, която изрази и лидерът на БСП Корнелия Нинова. Дали обаче е така в действителност?
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
В България от края на март, 2005 година, действа Закон за генетично модифицирани организми. Отговорите на въпросите, които зададохме в първия абзац, се крият в този закон – по-точно в глава четвърта, раздел III (Пускане на пазара на ГМО или комбинация от тях като продукти или съставка на продукти). В чл. 59, ал. 1 изрично е записано следното: "Пускането на пазара на ГМО или комбинация от тях като продукти или съставка на продукти се извършва само след получаване на разрешение от министъра на земеделието и храните". Казано по-простично – допуска се възможност на пазара да има ГМО.
Как да разберем дали има ГМО или комбинация от ГМО в даден продукт на пазара? Отговорът се крие в чл. 74, ал. 2. Там е записано, че "размерът на буквите в обозначението за съдържание на ГМО в продукти съгласно чл. 4, параграф 6 от Регламента трябва да бъде два пъти по-голям в сравнение с останалата част на надписа и с цвят и шрифт, различни от основния". Въпросният регламент е EC 1830/2003. Той е създаден конкретно, за да урегулира етикирането на ГМО и продукти с ГМО. В него изрично е записано, че опаковките за крайния потребител или опакованите продукти, съдържащи ГМО, трябва да имат следния етикет: "Този продукт съдържа генетично модифицирани организми [или имената на организмите]". Конкретно в Закона за храните тази разпоредба е пренесена в чл. 10, ал. 1, като отделно изискването в България е в етикета на храна с ГМО да бъде указано количеството генномодифициран организъм, което съдържа съответният продукт.
Освен това, в чл. 4а, ал. 3 от Закона за храните пише конкретно следното за ГМО в хранителните продукти:
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
"Генетично модифицираните храни, генетично модифицираните организми (ГМО) за използване във или като храна и храните, съдържащи съставки, произведени от ГМО, не трябва да:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
1. имат неблагоприятни последици върху човешкото здраве или околната среда;
Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов
Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)
2. заблуждават потребителя;
3. се различават от храните или хранителните съставки, които са предназначени да заместят, до такава степен, че обичайната им консумация да доведе до неблагоприятни последици за потребителя по отношение на хранителната им стойност."
Още една заблуда – ГМО в Европейския съюз не означава състоящ се от генномодифицирани организми, а означава "получен, изцяло или частично, от генномодифицирани организми". Това е записано в член 2, точка 10 на Регламент EC 1829/2003 на Европейския съюз.
Какво тогава е забранено в България по отношение на ГМО? Изрично е забранено отглеждането на ГМО култури, като това беше направено преди вече две години. Като цяло дали да се отглеждат такива култури в ЕС, решава съответната страна членка. Например в Испания се отглежда генномодифицирана царевица.