Чета постоянно странни аргументи от противниците на протеста: “Не може Протеста да се подкрепи, защото щяло да стане ОФ на десни с леви”. “Да не се превъзнасяме по думите на ирландската депутатка, защото била от крайно ляво политическо течение и щом един европейски либерал не може да бъде с нея, то и думите й за България ...не може да са верни”. “Ако подкрепим протеста, Радев/ левите ще ни управляват”.
Ами поне аз разбирам от тези съждения на иначе видни социолози, политици и хора на изкуството, че у нас логическото мислене е в остър дефицит, пише икономистът Евгений Кънев в социалната мрежа фейсбук.
На първо място, сравняват се само неща от Един порядък/ред/равнина/ниво.
В една равнина / порядък / ниво е оста демокрация - диктатура.
На това ниво критерий за позициониране е разделението-концентрацията на трите власти - законодателна, изпълнителна и съдебна.
Само това разделение осигурява върховенството на Правото.
Тази ценност е светая светих на демократичните общества. И когато тя е застрашена всички, които я ценят трябва да се обединяват, за да я защитават. Затова протестът е за оставки и на премиера, и на главния прокурор - заради срастване на властите.
Ако няма Върховенство на правото - няма демокрация.
“Лявото” и “Дясното” стават само фиктивни етикети и табелки - както сега е у нас.
Едва когато имаме върховенство на правото, което гарантира и другите фундаментални ценности като свобода на словото, правата на човека, защита на малцинствата и други - става легитимен дебатът за ляво и дясно. Защото те са в друга координатна система / порядък/ равнина / логическо ниво.
Тогава и само тогава става легитимен дебатът за подчиненото логическо ниво “Ляво-Дясно” - за неравенствата, данъците , преразпредлението, доходите , еврофондовете и т.н. И кой да управлява на база програми за тях.
Смесването на логическите нива произвежда само шум в обществената система в полза на тези, които са я овладели.