Митничарите вече ще декларират имуществото си при встъпване в длъжност в 14-дневен срок. Това предвиждат промени в Закона за митниците, предложени от Министерския съвет.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Служителите ще са длъжни да подават декларации по образец и всяка календарна година до 31 май, както и при напускане на работа. В документа освен своето имотно състояние ще описват и това на съпрузите си, и на пълнолетните си деца.
Декларациите им обаче няма да са публични, каквито са имотните декларации на заемащите висши държавни длъжности, а ще се представят само пред шефа на агенция "Митници". Той ще подготвя и образеца на документа. Досега това се правеше от министъра на финансите, пише "Труд", цитиран от БГНЕС.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
В законопроекта обаче няма предвидени нови санкции при закъснение за подаване на декларация, нито при установено разминаване между написаното в нея и декларираното пред НАП.
Законопроектът предвижда още митническите служители да проверяват за плащане на винетни и пътни такси на влизащите през граничните пунктове превозни средства, както и за спазване на разрешителния режим за товарни и пътнически превози. За целта митниците и МВР ще изградят система за обмен на информация.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Друго нововъведение е, че решенията на митническите органи, включително установяване на задължения към държавата, ще подлежат на предварително изпълнение. Ако промените бъдат приети от парламента, обжалванията на актовете по административен или съдебен път няма да спират тяхното действие. Изключения може да има само ако за установените митнически или държавни вземания заинтересованото лице предостави обезпечение в размер на дължимата главница и лихвите по нея. Това може да бъде паричен депозит или банкова гаранция, пише в проекта.
Митническите органи пък се задължават да издават решения в най-кратки срокове, но не по-късно от 30 дни след старт на митническото производство.