Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И Асоциацията на прокурорите поиска отхвърляне на промените в ЗСВ

11 юли 2017, 12:38 часа • 1271 прочитания

И Асоциацията на прокурорите излезе с отрицателно становище по внесения проект за промени в Закона за съдебната власт по отношение на ограниченията за външно финансиране.

В писмо до председателя на Народното събрание съсловната организация настоява проектът да бъде отхвърлен, защото е дискриминационен и засяга независимостта на магистратските сдружения.

От АПБ изтъкват, че измененията не са обсъдени предварително с тях като една от известните професионални организации. Напомнят, че те са сдружение с нестопанска цел, регистрирано в обществена полза по реда на ЗЮЛНЦ и като такова се числи към нестопанския сектор.

"По своята правно-организационна форма Асоциацията на прокурорите се явява сдружение на частното право по смисъла на чл. 44 от Конституцията, на което държавата не е възложила да изпълнява публични функции. Поради това дейността на АПБ, като професионална организация на магистратите, се ръководи и осъществява съобразно принципи (в т.ч. и принципите за формиране на бюджета), приложими за всички сдружения на частното право", се казва в становището.

Според асоциацията със законопроекта се прави опит да се въведат редица ограничителни и дискриминационни разпоредби, които засягат независимостта и ограничават дейността по същество на магистратските сдружения с нестопанска цел.

"На първо място считаме, че съсловните организации на магистратите не изпълняват функциите на т.н. "корпорация на публичното право", поради което е некоректно да бъдат въвеждани законодателни ограничения в принципите за формиране на бюджета, създаващи двоен стандарт по отношение на съсловните организации на магистратите спрямо другите сдружения на частното право. Управителният съвет на Асоциацията на прокурорите в България се противопоставя категорично на предложението за ограничаване на източниците за формиране на бюджета на професионалните сдружения на магистратите. Заявяваме, че в дейността си сме били против и не сме приемали дарения, в които като правен акт може да се търси мотив и да се подозират ангажименти с корупционен компонент", се казва още в писмото до председателя на НС.

Асоциацията на прокурорите призовава народните представители, при обсъждане на проекта, да вземат предвид следното:

"Нелогично и неприемливо е да се допусне законодателно ограничение за участие в проекти с външно финансиране, които се печелят в конкурсни процедури или партньорство, основани на ясни и прозрачни разпоредби. Предложените изменения ще доведат до забраната за участие в проекти, които се финансират по линия на Европейската комисия и които са официално договорени с правителството на Република България. В реализацията на такива проекти Асоциацията на прокурорите постигна успехи, които ни дават основание да се гордеем. В контекста на настоящото становище считаме за необходимо да посочим, че в доклада на Европейската комисия за България относно изпълнението на политиките на ЕС в областта на околната среда за 2016 е дадена висока оценка на дейността на Асоциацията на прокурорите в България по приключилия проект на тема "Повишаване на контрола и спазването на правилата, установени в законодателството за опазване на околната среда и управление на рисковете". Същият проект е реализиран с финансовата подкрепа на тематичен фонд "Сигурност"на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, за намаляване на икономическите и социални неравенства в рамките на разширения ЕС".

Според АПБ предложената забрана магистрати да получават възнаграждения за научна или преподавателска дейност, финансирана "изключително от чужда държава или чуждестранно лице" звучи изкуствено и необосновано.

Асоциацията изразява несъгласие и с друга предложена промяна, а именно за участие на магистрати в професионални сдружения на "други юристи". "Вносителите на законопроекта не са отразили в своите мотиви причините за необходимостта от установяване на посочените рестрикции и не са взели отношение за техния последващ ефект в представената "предварителната оценка на въздействието" на законопроекта. Намираме предложените изменения за необосновани и ненужни. Считаме за необходимо да отбележим, че това поставя под въпрос членството на Асоциацията на прокурорите в България в Международната асоциация на прокурорите, на която сме уважаван от ръководството и партньорите ни член. В международен план подобни ограничения ще доведат до необратимо уронване на престижа на България", изтъкват от организацията.

Те напомнят своята позиция от миналата година, когато при промените в ЗСВ се предлагаше всички магистрати да декларират дали са членове на някое от професионалните сдружения. Тогава АПБ, Съюзът на съдиите и Българската съдийска асоциация излязоха с критично становище по този въпрос. В крайна сметка в закона беше вкаран текст, според който само новопостъпилите магистрати декларират подобни обстоятелства. В сегашния проект отново се предлага варианта всички съдии, прокурори и следователи да обявят дали са членове на съсловни организации.

По този повод АПБ казва: "Считаме, че такова задължение пряко ще засегне свободата на магистратите да се сдружават. Конституцията на Република България гарантира на магистратите правото на сдружаване и правото им на членство в организации за защита на техните професионалните права. Създаването на задължение да се декларира упражняване на произтичащите от посочените разпоредби права, представлява намеса в тяхното свободното упражняване. Това е така, защото от факта на членство в професионална организация се вменява в задължение на съответния магистрат да декларира същото и понесе санкция, ако не обяви принадлежността си към съсловната организация".

Становището завършва с призива депутатите да проявят мъдрост и отговорност и да отхвърлят спорните предложения в ЗСВ. 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес