Лидерът на “Демократична България” Христо Иванов се обърна за втори път днес с призив към главния прокурор и членовете на ВСС, по време на събитието пред заведението “8-те джуджета”, станало известно след разследването, с което АКФ разкри корупционни зависимости в съдебната ни система.
“Понеже трябва да вярваме в доброто. Трябва да вярваме, че в България има прокурори, които имат смелост да погледнат фактите в очите, искам да пробвам да направим един, както се казва на прокурорски език, “следствен експеримент”. И след като от Варна попитах Гешев “Чуваме ли се?” и изведнъж ВКС се самосезира, искам да направя същото сега тук, от 8-те джуджета, и да кажа: “Гешев, чуваме ли се оттук? Чуваме ли се от 8-те джуджета? Чуваме ли се относно необходимостта да се провери дейността на Пепи Еврото, твърденията, че има твърде близки контакти с елитни прокурори от специализираната прокуратура?”
Лидерът на “Да, България!” и съпредседател на “Демократична България” припомни, че е сезирал ВСС с искане да започне дисциплинарна проверка на твърденията на Златанов, защото това е единственият начин да бъде осигурено сравнително обективно разследване на тема, в която е засегнат и главния прокурор.
“Тогава казах, че ако те не се сезират по нашия сигнал, по-добре да се прекръстят на 25-те джуджета, защото по същия начин, по който този ресторант е превърнат в една фасада за тази съмнителна дейност, ВСС като институция е фасада за всички тези нередности и този криминалитет, който днес се нарича прокуратура в България.”
Иванов поясни, че говори за 25 джуджета, защото цялата институция, независимо от конкретния й състав, е отдавна превърната във фронт, във фасада на мафията.
“Хората, водени от Лозан, които оказват съпротива, са герои и аз искрено им се покланям, но смятам, че ВСС като институция е превърнат в 25 джуджета.”
Христо Иванов отправи призив и към ВСС:
“Уважаеми членове на ВСС, чуваме ли се? Ще се сезирате ли за 8-те джуджета? Ще се сезирате ли да проверите твърденията на Златанов за неговите контакти? Ще се сезирате ли да проверите твърденията на дъщерята на Златанов, че Франтишек е участвал в “намирането” на загубеното злато? Да пробваме дали натискът на гражданите почва да се чува или продължават опитите да се замаже всичко под килима.“
Той припомни също, че Пепи “Еврото” е човекът, който като следовател е замазал Цанков камък и е работил в близко сътрудничество с Ангел Александров, следователят от ДС, разследващ Ахмед Доган.
“Естествено е един сътрудник на ДС да се окаже близък приятел с този следовател от ДС, който му е изградил легендата, че той е дисидент и е участвал в съпротивителното движение. Във връзката между Ангел Александров и Ахмед Доган лъсва цялата фалшификация, която ДС е направила.” - поясни Иванов, допълвайки, че хората, които Ангел Александров е създал около себе си, в това число Пепи “Еврото” и Пеевски, са ключови елементи от продължаващото влияние на ДПС в българската съдебната система и от възможността на сараите да държат в шах Борисов.
“Борисов има всички политически причини да подаде оставка сега, за да оцелее политически. Той обаче не го прави, защото не е свободен човек. Във всеки един момент може да бъде превърнат в публична изкупителна жертва, например заради пачките с пари, които бяха снимани в неговата спалня и за които няма публично обяснение, няма и разследване.” - заяви Христо Иванов и се обърна още веднъж с въпрос към главния прокурор за това кога ще разследва пачките с пари в нощното шкафче на премиера.
Иванов обясни, че недовършената задача, поради която Борисов не подава оставка, е да осигури “програмирането” на еврофондовете, така че да бъдат насочени предварително към джобовете на Пеевски.
“Това е големият залог - как тези милиарди да бъдат откраднати, както парите от предишния програмен период. Затова Борисов не може да подаде оставка. Затова възможността на Пеевски да има влияние в съдебната власт е ключова. А влиянието на Пеевски в съдебната власт се илюстрира от историята за 8-те джуджета и от хора като Пепи Еврото.”
Съпредседателят на Демократична България завърши изказването си си с исканията на обединението за оставка на правителството, оставка на главния прокурор, реформа на прокуратурата и нов парламент, в който да започне изчистване на институциите една по една.
Вижте още: