Цените на храните в малките градове са по-високи, докато голямата конкуренция води до по-евтини стоки в по-големите населени места. Това показват данни на Държавната комисия за стокови борси и тържища. Има и изключения, които зависят от логистиката и търговските практики, обяснява председателят ѝ Владимир Иванов, цитиран от Труд.
Още: Достъпът до Летище София се променя, само първите 10 минути ще са безплатни
Още: Kaufland въвежда рекордно намаление на над 1000 продукта седмично
Той даде за пример Благоевград, който държи първенството по цени на хранителните стоки. В същото време олиото в Пловдив - район, в който се отглежда много слънчоглед, е по-скъпо, отколкото в София, Пазарът е разнообразен, Важното е водещият принцип да е този на търсенето и предлагането, допълни той.
Захарта, картофите и някои други зеленчуци във Варна се продават на цени, които са едни от най-високите в страната, каза още Владимир Иванов, Според него тази тенденция е от години и трудно може да се обясни, Може би варненци са по-платежоспособни или пък причината е това, че Варна е курортен град, коментира Иванов.
По данни на комисията олиото е поскъпнало с 52% през последната една година, като основната причина е лошата реколта от слънчоглед през 2020 г, В момента се наблюдава свръхпредлагане на слънчоглед и това ще доведе до понижение на цената, което крайните потребители ще усетят до края на годината, прогнозира експертът, По думите му същата е тенденцията и при брашното заради очакваната добра реколта от пшеница, Не се наблюдава поскъпване при останалите хранителни продукти, Дори и да има такова, то е в рамките на 1-2 процента.
Още: Променят движението през два тунела на АМ „Хемус“
Още: Служебният кабинет иска вечно засекретяване на информация