Предложенията за промени в трудово-медицинската експертиза се подготвят и ще бъдат положени на широко обществено обсъждане, преди да бъдат приети. Това заяви вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин в село Кунино в отговор на въпрос как ще постъпи, когато получи призовка от „гражданския трибунал” на хора с увреждания, организиран преди дни, предаде Дарик.
Той посочи, че въпросите на семействата, които отглеждат деца с уврежданията, са много важни и по тях се работи активно и се провеждат много срещи. Според него, част от исканията на родителите, които отглеждат деца с увреждания, някои от които вече са навършили 18-годишна възраст, са напълно резонни и би трябвало да са приоритетни на социалната политика на държавата.
Социалният министър подчерта, че решаването им зависи от възможностите на държавата и допълни, че не бърза да обещава, но следващата година ще има добри новини по тези проблеми.
Хората, сключили еднодневни трудови договори, не губят социалните си помощи или помощите за отопление, а получават допълнителен доход, като са здравноосигурени и застраховани срещу трудова злополука, заяви министър Ивайло Калфин в отговор на въпрос.
Според него липсата на еднодневни трудови договори в област Враца вероятно се дължи на това, че тази информация не е стигнала както до хората, така и до работодателите, защото някой не си е свършил работата. Той допълни, че за един месец вече има над 20 000 такива трудови договори и не е нормално да са най-малко във Видин, Монтана, Враца, Кюстендил и Перник, където селскостопанската работа, свързана с прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци и гъби, така или иначе се върши. Според него е очевидно, че ако няма официални договори, има неофициална икономика, и е очевидно, че някой не си е свършил работата.
Министър Калфин каза, че ще поиска от Главната инспекция по труда и от Агенцията "Социално подпомагане" да засилят работата си в тази посока.
Вицепремиерът откри днес клуб на пенсионера в романското село Кунино. Новият клуб е дарение от фирми, работещи в селото, като в ремонта на сградата и оборудването й са вложени 40 000 лева. Траянополският епископ Киприян - викарий на Врачанския митрополит, освети сградата.