Двадесет от общо 80 хиляди неизправни асансьора в страната може да бъдат спрени още до края на седмицата, съобщи Нова телевизия.
До края на годината ще бъде направен списък на фирмите, обслужващи асансьори, съобщиха от Българската асансьорна асоциация. Всяка фирма допуснала грешка, ще остава без лиценз.
Това са само част от мерките, които ще бъдат предприети след поредния асансьорен инцидент - в петък, в хотел във Велинград. Компанията, обслужваща асансьора във Велинград, в чиято шахта падна човек, е била предупреждавана многократно от Комисията за технически контрол, а същото важи и за много други такива.
„Имаме обосновано предположение, че защитните системи на асансьора са били изключени (шунтирани), за да не бъде викана поддържащата фирма често. Само в този случай е възможно едновременно да не сработят три защитни системи, които се оказаха технически изправни", каза председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор инж. Стефан Цанков.
По думите му при подаване на сигнала за инцидента от страна на хотела към поддържащата фирма, нейни служители, вместо да слязат в шахтата, където лежи пострадалият и да спрат асансьора, неясно защо са се качили първо в машинното на осмия етаж, откъдето се спират и пускат тези защитни системи. „Надяваме се скоро следствието да излезе с ясно становище по тези предположения", отбеляза Цанков.
ДАМТН ще потърси отговорност от хората, които се опитаха да прикрият инцидента. Започва и проверка на всички съоръжения, поддържани от въпросната фирма.
До 1 март под кабините на всички асансьори в страната трябва да бъдат монтират предпазни щитове. По сега действащата нормативна уредба срокът беше до края на 2018 г., но с оглед зачестилите инциденти, ДАМТН съкращава сроковете.