Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Хершел" ослепява

07 март 2013, 13:01 часа • 9951 прочитания

Европейската космическа агенция (ESA) скоро може да загуби един от най-важните си спътници – телескопа Herschel. Системата за охлаждане на детекторите му почти е останала без хелий, а това означава, че скоро апаратът ще „ослепее”, пише megavselena.

„Хершел”, който струва на Европа почти милиард евро, работи във втора точка на Лагранж от системата Земя–Слънце от 2009 г. Той наблюдава Космоса от разстояние 1,5 млн. км от нашата планета. Телескопът помага на астрономите да разберат тайните на раждането на звездите и еволюцията на галактиките.

Но детекторите на инструментите му изискват постоянно охлаждане до температура, близка до абсолютната нула. В качеството на охлаждащ агент се използва хелий, който ще се изчерпа в близките седмици. Когато детекторите прегреят, те ще престанат да работят и краят на работата на апарата ще бъде неочакван.

Впрочем учените от самото начало знаят, че телескопът рано или късно ще „ослепее”. В самото начало на мисията на апарата е прогнозирана датата на излизането на космическия апарат от строя с точност почти до месец.

Сега изследователите провеждат последни планирани измервания и наблюдения, опитвайки се да съберат за оставащото време колкото се може повече изображения. Но дори когато „Хершел” приключи своята работа, астрономите ще разполагат с достатъчно информация, с която да направят нови открития. И сега в архивите на мисията се намират хиляди снимки, които, както показва практиката, са от полза на науката и след десетки години.

„Мисля, ще се съгласите с мен, че „Хершел” ни донесе изключителен успех, че направихме прекрасни наблюдения”, казва пред BBC д-р Горан Пилбрат от ESA.

„Хершел” е помогнал на астрономите в изучаването на процесите по образуване на звездите от облаците прах и газ. Освен това учените са получили възможност да наблюдават промените в галактиките във времето.

„Сред най-големите открития на апарата днес се смята откриването на хиляди далечни галактики, в които има активно образуване на звезди, както и уточняването на положението на регионите на звездообразуване във вид на ядра и нишки в нашата галактика”, казва проф. Мат Грифин от университета на Кардиф, ръководител на екипа на инструмента SPIRE.

През април ще бъде проведен последният тест на телескопа. След това операторите от ESA ще изключат комуникацията с „Хершел” и ще го изпратят на бавна орбита около Слънцето.

Вижте още интересни статии в megavselena.com

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес