Засиленият интерес към туристическите пътувания е останал висок и през зимните месеци в началото на годината. През първото тримесечие - януари-март - най-много са били пътуванията за „почивка и екскурзия“. Това става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес.
През първото тримесечие на 2024 г. над 1 млн. българи са реализирали туристически пътувания. Преобладаващата част от тях – 75%, са пътували само в страната, 20% - само в чужбина, а 5% са пътували и в страната, и в чужбина. Спрямо същото тримесечие на 2023 г. общият брой на пътувалите над 15 години нараства с 5,7%.
ОЩЕ:
Статистиката сочи, че най-много са пътували българите на възраст 25 - 44 години – 409 хил., или 38,3% от всички пътували. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок (83,8%) е в групата над 65 години. Делът на пътувалите в чужбина на възраст 45 - 64 години (22,5% от пътувалите в тази възрастова група) е най-голям спрямо останалите групи.
Графика: НСИ
Най-много туристически пътувания както в страната (54%), така и в чужбина (67%) през първоро тримесечие на годината са били с цел „почивка и екскурзия“.
Като самостоятелни са били регистрирани 88% от общия брой лични пътувания. Относителният дял на самостоятелните пътувания без резервация в страната е 94%, а на тези в чужбина – 58%.
По отношение на разходите за пътуванията, с най-голям дял както в страната, така и в чужбина са тези за храна – 37% и 32%.
ОЩЕ: Ходим повече в чужбина: Статистика
Средният разход при пътуване с лична цел на едно лице е 272 лв. в страната и 717 лв. в чужбина.
Същевременно разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 250 лв. в страната и 1208 лв. в чужбина.
Графика: НСИ