Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Граждански арест на бежанци – според закона не може, има обаче други способи

21 март 2016, 13:20 часа • 7422 прочитания

Могат ли обикновени граждани да задържат хора, които са преминали през границата ни, но не през ГКПП? Този въпрос стана особено актуален, след като разцъфна медийният образ на Динко Вълев. Затова и Actualno.com потърси експертна помощ по въпроса. Като цяло отговорът беше, че съгласно нашето законодателство и съдебна практика обикновени български граждани могат да „отблъснат” на преминаващи не през ГКПП хора може да има евентуално и само на самата граница, но не и когато границата е вече премината. Освен това евентуалният процес на отблъскване трябва да стане „с пропорционални средства”.

Според българското законодателство чл. 279 от Наказателния кодекс (НК) урежда престъплението „нелегално преминаване през границата“, като в него се предвижда (ал. 5), че лице, което премине границата, за да се ползва от правото си на убежище, не се наказва. Чл. 280 пък урежда наказанията за т.нар. "каналджийство" - т.е. за лица, които превеждат други през границата.

Спорно е дали преминаването на границата на непозволено място от лице, което иска да се ползва от закрила, е общественоопасно (нарушава се пропусквателния режим) или обществената му полезност (запазване на живота и целостта на потенциалния бежанец) надхвърля обществената опасност, коментира пред Actualno.com юристът Андрей Георгиев. При всички случаи не може такъв човек да бъде "арестуван" от обикновени граждани, защото не е извършил перстъпление. Чл. 280, ал. 5 от НК изключва наказуемостта на деянието, което е необходим елемент, за да бъде то смятано за престъпно.

Същевременно чл. 12а от Наказателния кодекс, макар и с много обяснения, позволява гражданите да задържат лице, "извършило престъпление". Остава въпросът дали при незаконно преминаване на границата може да се говори за неизбежната отбрана (чл. 12 НК). Съдебната практика в България позволява на всеки да отблъсне едно общественоопасно поведение. А преминаването на "зелена граница" може да се окаже общественоопасно поведение, защото общественоопасни са не само престъпленията, а и други забранени деяния. Ненаказуемостта на деянието не премахва обществената му опасност от само себе си.

Евентуално преминаване на границата от небългарски граждани може да се приеме и за нападение срещу държавата, защото преминаването на границата не през ГКПП засяга интереса на държавата. Ако тези разсъждения се приемат за валидни, гражданин може да отблъсне бежанци, преминаващи през границата, но трябва да използва средства, пропорционални на нападението, убеден е Георгиев. Какво значи „пропорционални средства” от гледна точка на закона – ако говорим за група хора, движещи се пеша и носещи деца, съвестният гражданин може евентуално да се опита да ги сплаши с викове или да ги изблъска. При всички случай обаче няма място за ползване на оръжие, твърди юристът.

Задължително при такива ситуации, ако хората, опитващи се да преминат границата не през ГКПП, го сторят, то обикновеният гражданин трябва да прекрати опитите си „да ги отблъсне”, тъй като те вече са преминали линията на границата. Всяко насилие върху вече преминалия границата човек е престъпление, ако е осъществено умишлено и се наказва според българския закон според тежестта на престъплението и нанесените поражения – например лека телесна повреда, средна телесна повреда, тежка телесна повреда, убийство и т.н.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес