Представители на гражданската организация "Народна сила" отбелязаха 100 години от подписването на несправедливия за България Ньойски мирен договор. Те поднесоха цветя пред Паметника на незнайния войн в центъра на София и призоваха българите да не забравят историческите последствия, които документът нанася на страната ни.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Днес България е в същото положение, в което преди 100 години подписваше онзи пагубен договор, който осакати нейната територия", заяви по време на церемонията историкът и лидер на "Народна сила", Георги Димов. Той се обърна към днешните политици с искането да не използват патриотизма, за да осребряват своите сметки. По думите на Димов Ньойският договор е "диктат за България" и трябва да виси като обица на ухото на днешните поколения управляващи.
Представителите на гражданската организация направиха и някои паралели между подписания преди век документ и "безпринципните съюзи", в които участват силните на деня. Посланието на членовете на "Народна сила" е, че всеки, който милее за бъдещето на България, е добре дошъл да подкрепи каузите на сдружението.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Actualno.com припомня, че Ньойският мирен договор е подписан между България и страните от Антантата, като поставя край на участието на страната ни в Първата световна война. Българската държава полага подписа си под огромния натиск на Съглашението. Това прави министър-председателят Александър Стамболийски на 27 ноември 1919 г. в кметството на парижкото предградие Ньой сюр Сен. Документът е ратифициран на 15 февруари 1920 г
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Според договора България трябва да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци Западните покрайнини – областите около Босилеград, Цариброд и Струмица, както и няколко села в Кулско с предимно влашко население. Антантата поема под управление Беломорска Тракия, но става ясно, че тя ще бъде дадена на Гърция.
България няма право да притежава модерни военни технологии, флот и авиация, а задължителната военна служба е отменена. Сухопътните сили трябвало да не надминават 33 000 души, включително полицията.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Репарациите, които България трябва да изплати на съюзниците според Ньойския договор, са в размер на 2,25 милиарда златни франка. От отделените земи в следващите 3 години в България пристигат над 100 000 бежанци, а 600 000 българи остават отвъд граница.