Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горноводенци притеснени за гората и пътя си

01 октомври 2019, 08:47 часа • 3619 прочитания

За поголовна сеч сигнализираха читатели на Actualno.com. По думите на местни, между четири и шест камиона с дървени трупи ежедневно се режат от гората край асеновградския квартал "Горни Воден". Хората се притесняват, че измежду обозначените дървесни видове се отсичат и здрави. Ситуацията продължавала през цялото лято и до днес, без значение дали е празничен или делничен ден, дърводобивът не спирал. Хората алармират, че трупите са с диаметър 70-80 сантиметра и видимо не изглеждат да са болни, коментират жители на квартала. И обясняват, че сечището се намира в близост до Горниводенския манастир "Свети Свети Кирик и Юлита".

Освен всичко, заради тежестта и вибрациите на камионите, които ежедневно преминават през района, е започнал да се разрушава и самият път. Образувало се е свлачище, а по думите на горноводенци дори е била наводнена и къща на едно от семействата. Въпреки това, хората не са сигнализирали компетентните институции.

Екипът ни потърси отговор от Изпълнителна агенция по горите на въпроса дали притесненията на гражданите са основателни. От там ни отговориха, че непосредствено над Асеновград в квартал "Горни Воден" в момента няма действащи дърводобивни обекти. По преминаващия от там път се транспортира дървесина от такива, които са отдалечени на около 13 километра на юг от село Лясково.

Трасето е единствено за преминаване поради свлачищни процеси, заради които асфалтовият път от Асеновград към споменатото село, преминаващ покрай НПК Асенова крепост, е затворен за товарни автомобили още от края на 2017 г. Цялото количество добита дървесина от дърводобивни обекти в землищата на Лясково, в района на Държавно горско стопанство-Асеновград и село Добралък, община Куклен - в района на Държавно горско стопанство-Пловдив се транспортира по въпросния пътен участък.

От агенцията подчертаха, че действащите в момента дърводобивни обекти, от които се транспортира дървесина по горепосочения път са 20 на брой насаждения, с общ очакван добив от близо 4 800 куб. м. Освен това, проверки от горските инспектори на Регионална дирекция по горите–Пловдив са извършени на споменатите дърводобивни обекти. Не са констатирани нарушения на Закона за горите и подзаконовите нормативни актове.

От началото на септември досега, обектите са проверявани четири пъти, съобщиха за Actualno.com от Изпълнителната агенция. Съгласно разпоредбите на Закона за горите, глобите за нарушителите са в размер от 50 лева до 3 000 лева. В района на дейността на държавните горски стопанства в Асеновград и Пловдив фирмите изпълнители, които се занимават с усвояване на дървесината, са "Света гора", "Рафи-65 РБ", "Антонис-06" и "Марконигруп лес".

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес