Компанията "Инерком България", собственост на Гинка Върбакова, окончателно е осъдила Комисията за защита на конкуренцията за блокиране на сделката по придобиването на българските активи на ЧЕЗ, съобщава Mediapool, цитирайки решение на петчленен състав на Върховния административен съд.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Припомняме, че КЗК спря сделката през 2018 г. с мотива, че ако тя бъде сключена, ще бъде налице концентрация, която ще окаже влияние на пазара на електроенергия. Затова Върбакова излезе от управата на своите дружества за слънчева енергия, които бяха основният ѝ актив, и подаде второ уведомление до КЗК. То обаче не беше разгледано.
Така срокът за финализиране на сделката, договорен между "Инерком" и ЧЕЗ изтече и чешката компания се отказа от сделката, а Върбакова загуби банковата гаранция в размер на 5 млн. евро.
В момента доставчикът на ток в Западна България е в процес на придобиване от групата "Еврохолд", на която също първоначално КЗК отказа с мотив, че новият собственик можел хипотетично да дава гаранции на енергийните дружества при търговия на борсата за ток. Това бе оспорено пред ВАС и в крайна сметка сделката получи одобрението на антимонополния и на енергийния регулатори.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Решението
Сегашното решение, цитирано от Mediapool, е окончателно. Това означава, че КЗК трябва да признае гафа си, но няма как да разреши сделката на Върбакова за ЧЕЗ, защото тя вече е невъзможна. След това Гинка Върбакова ще получи възможност да осъди безпроблемно държавата за поне 5 милиона евро неустойки по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Според решението на съда антимонополната комисия е блокирала сделката за активите на ЧЕЗ, без да изпълни първия задължителен етап от процедурата - оценка на концентрацията чрез ускорено проучване. Това нарушение е съществено, защото законът не позволява забрана на концентрацията без преди това да има проведено ускорено проучване. Методиката, по която работи КЗК, определя, че когато общият пазарен не надхвърля 15% на съответния пазар, концентрацията не би възпрепятствала съществено конкуренцията.
По делото на "Инерком" срещу КЗК са назначени и изслушани две експертизи. Те показват, че делът на общите фотоволтаични мощности на ЧЕЗ и "Инерком" представляват дял от 2.5%. Те произвеждат 2.7% от соларната енергия в страната. Това е далеч по-малък дял от въпросните 15%., но КЗК просто не е направила проучване преди да вземе решение.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
"Като се е произнесла направо с решение, с което е забранила концентрацията между предприятия, КЗК е нарушила предвидената в закона процедура", се казва в решението на съда.