Главният прокурор Иван Гешев беше изслушан от Пленума на Висшия съдебен съвет относно годишния доклад за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи през 2022 г.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Обвинител номер едно даде висока оценка за работата на обвинението, но беше контриран от съдия Атанаска Дишева, че близо 3200 дела не са приключени от прокурор и са налице от повече от година. Стотици от тях отлежават дори над 5 години.
По-рано в парламента служебният вътрешен министър Иван Демерджиев каза, че прокуратурата държи "на трупчета" знакови дела.
Отделно, Българският хелзинкски комитет (БХК) зададе вчера 15 въпроса на Гешев, свързани с годишния доклад, включително за „Барселонагейт“ и „Осемте джуджета“. Главният прокурор заяви днес, че не бил получил копие на въпросите. "Извинявайте, но ако желаят, ще им отговоря писмено, искам да съм прецизен", измъкна се той. ОЩЕ: "Барселонагейт" и "Осемте джуджета": БХК зададе 15 въпроса на Иван Гешев
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Гешев заяви, че е „чест за българската съдебна власт, че спазва законовите си задължения“. „За трета година Народното събрание – въпреки твърденията за откритост – не изслушва главния прокурор и председателите на върховните съдилища. Това показва състоянието на държавата. За да има борба с престъпността, това не е само отговорност на прокуратурата и на съдебната власт", прехвърли топката той в полето на законодателната власт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Резултатите на обвинението, по думите му, били „много добри“ за поредна година. "Едва ли друга институция е по-прозрачна от българската прокуратура в последните три години. У българските граждани обаче има усещане за несправедливост и недостатъчни резултати в борбата с корупцията", добави Гешев.
Хроничният проблем според него са експертизите, а привнесен проблем бил закриването на спецправосъдието - теза, която Гешев повтаря от доста месеци насам. "Това е политическо решение. Очакваше се, защото тези структури вероятно засегнаха финансови и олигархични интереси. Това е трагедия в борбата с престъпността и българските граждани плащат цената, има бум на престъпността", каза той.
"Ясен е спадът на делата за организирана престъпност. За мен е важно, че за прокуратурата приключи т.нар. реформа в синхрон с европейските изисквания. Над 90% осъдителни присъди е резултат, уникален в европейски и световен мащаб. Българските граждани могат да се гордеят с работата на съдебната власт", даде висока оценка на обвинението главният прокурор.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
"Българската прокуратура ще продължи да работи в интерес на българските граждани, без да се съобразява с политическото влияние. Такива атаки са очаквани и предвидими", каза той.
Атанаска Дишева, която е виден критик на главния прокурор, отвърна, че прокурори не са приключили общо 3190 със срок над 1 година. 518 дела с продължение над 5 години отлежават в прокуратурата, 649 – от две до три години, а над 1200 са там в период 1-2 г.
"Главният прокурор не може да оказва въздействие за взимането на решения, не може да влияе на вътрешното убеждение на конкретните магистрати", каза Гешев, след като бе попитан какви действия предприема по този въпрос. "Проблемът едва ли може да бъде записан на прокуратурата. Давам пример – да назначиш експертиза за 20 г марихуана и да чакаш 1-2 г., всеки знае проблемът със съдебните медици, в някои райони дори няма такива", гласяха аргументите му.
"Няма да се спирам на ПТП-тата. Имах среща с роднини на загинали лица по пътищата, защото по българските пътища се води война и загиват повече хора, отколкото при локален конфликт. Още в 44-ото Народно събрание дадох пример за сравнение между нашия Наказателен кодекс и още три европейски – сравниха се конкретни норми и се видя колко бързо там се разрешават нещата", каза главният прокурор и добави, че при нас било „комично“.
"Невинаги причината за забавените дела се дължи на прокуратурата и на прокурорите. Но дори и тогава резултатите на прокуратурата са добри", смята той. "Прави се всичко възможно тези дела да приключат по законосъобразен начин".
ОЩЕ: ВСС ще изслуша лицата от сигнала на Сарафов, за да разбере записвал ли е Гешев политици и магистрати