Главният прокурор изразява несъгласие с предложени промени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, които предвиждат легализация на индустриалния коноп. Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Вносители на промените са депутати от ГЕРБ, "Продължаваме промяната и "Демократична България", като идеята им вече беше подкрепена на първо четене в комисията по земеделие в парламента.
В момента отглеждането на индустриален коноп в България е легално, но не и преработката му. Проектът предвижда позволяване на преработката на такъв коноп, в който съдържанието на активното наркотично вещество тетрахидроканабинол е под 0.3%.
Според депутатите от трите партии индустриалния коноп би спомогнал за развитието на устойчиви земеделски практики, които развиват не само селското стопанство, но и производството на модерни и търсени продукти.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
В съобщението от прокуратурата се казва, че държавното обвинение не го подкрепя, поради липса на "необходимия минимум от правни съображения и убедителни аргументи за причините, които да налагат приемането му".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Визирайки индустриалния коноп, от прокуратурата бяха по-детайлни относно предишното такова предложение:
"Вносителите са констатирали липсващото ясно разграничаване между индустриалния коноп (Cannabis Sativa L.) и марихуаната (Cannabis Indica), които са от едно семейство, но от различен вид. Те обаче не са разработили ясна дефиниция за разграничаването им. В същото време е предложено да има изключение и да се разреши цялостна преработка на растенията от вида Cannabis Sativa L. без ограничения в целта, за която могат да се използват добитите суровини", писаха през май, м.г. подчинените на Гешев. Още: Гешев не е съгласен с предложението на управляващите за легализиране на конопа
Те настояват, че според закона няма възможност... "Министерството на здравеопазването или друг орган... да осъществява текущ или последващ контрол върху съдържанието и концентрацията на активно вещество".
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Сега от прокуратурата допълват, че неяснотите не са отстранени.
"... Остава неясно по какъв начин новата редакция на закона ще подобри организацията на обществените отношения и ефикасността в дейността на държавните органи с оглед защитата на застрашените от разпространението на наркотични вещества обществени групи като се има предвид, че действащата сега уредба е достатъчно ясна и детайлизирана."
В самите мотиви на законопроекта се подчертава, че от Cannabis Sativa L. със съдържание на THC - психоактивната съставка в конопа - под 0,2% не може да се произвеждат наркотици. И се отбелязва, че действащата сега уредба всъщност поставя огромни ограничения на производството на коноп, каквито няма в повечето европейски държави. А индустриалният коноп вече се ползва в десетки индустрии за производство на бои, мастило, хартия, биогорива, козметика, биопластмаса, фармацевтични продукти, храни.