Машинно гласуване във всички секции и запазване на хартиените бюлетини предвиждат приетите промени в Изборния кодекс, прокарани от ГЕРБ
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Парламентът одобри на първо четене поправки в Изборния кодекс, предложени от ГЕРБ, с които в закона се записват правила, по които ще се провеждат избори за Велико Народно събрание (ВНС).
Това стана, въпреки че управляващата партия очевидно не разполага с нужните 160 депутатски гласа, за да прокара решение за провеждането на такива избори, заради съпротивата на БСП и ДПС.
Въпреки че Проектът на ГЕРБ предвижда да се въведе машинно гласуване във всички избирателни секции, но в същото време да се запази и гласуването с бюлетини. Задачата по определянето на техническите спецификации на устройствата, както и по тяхното придидобиване, се възлага на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
ЦИК ще отговаря за осигуряването на машините за гласуване, чрез наемане или закупуване. Именно тази промяна беше доводът на председателя на комисията Стефка Стоева да подаде оставка. Тя се изказа против отговорността за машините да се прехвърля на ЦИК, а не на държавата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
При извънредна епидемична обстановка ще се гласува 2 последователни дни, или 48 часа. Председателят на парламента Цвета Караянчева обаче обяви, че е против това и ще настоява да отпадне.
Пореден неуспешен опит претърпя законопроектът на ДПС. Мнозинството отхвърли тяхното предложение да се върнат правилата за образуване на избирателни секции извън страната, действали през 2014 и 2015 г. Мотивът им този път е, че ако това стане факт, ще допринесе за нарастване на избирателната активност сред българските общности в Западна Европа и Северна Америка.
Не бяха приети и идеите, за които са настоявали многократно- възможност предизборната кампания да се води и на друг език, с осигурен превод на български; за отпадането на изискването за уседналост и за онлайн наблюдение на изборния ден и преброяването на гласовете.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Разисквания
Дебатът по промените ще се запомни с дългото и силно критично към ГЕРБ изказване на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, който оцени проекта като "поредно доказателство за некомпетентност, липса на политическа воля и тотално лицемерие".
По думите му движението подкрепя пълноценното въвеждане на машинно гласуване, но при условие, че държавата се погрижи за всичко - да закупи устройствата, да направи нужния софтуер, да ги сертифицира и одитират, да осигури логистиката около машинното гласуване. В същото време обаче ГЕРБ връщат хартиените бюлетини и стоварват отговорността за всичко, свързано с машините на ЦИК.
"За 10 години пребиваване във властта трябваше да сте научили скъпата цена на лъжите в политиката. Няма как да осигурите машинно гласуване като го възлагате на ЦИК, която няма властови ресурс и административен капацитет. Вие обричате машинното гласуване на провал с този законороект. Нещо повече – залагате капани за след изборите, като създавате условия за оспорване на изборните резултати", прогнозира Карадайъ, цитиран от Сега.
Депутатите от БСП също отхвърлиха законопроекта. "Прехвърлихте цялата отговорност на ЦИК и получихте отговор – оставка ... Използвате машините, които са нещо хубаво, но ги въвеждате по вашия си начин – некадърно", коментира социалистът Явор Божанков, като напомни за оттеглянето на шефа на ЦИК Стефка Стоева.
А съпартиецът му Крум Зарков изтъкна, че като връщат хартията в гласуването, управляващите ще върнат и всички проблеми, които са искали да отстранят с помощта на машините.