Цигарените фасове са един от най-големите замърсители на околната среда. Освен това почти 600 млн. дървета се изсичат всяка година за производството на цигари, за да се удовлетвори нуждата на пушачите. Оказва се, че филтрите, които уж пречистват от вредните вещества, са пълна заблуда.
Д-р Гергана Гешанова, от коалиция „Живот без тютюнев дим“, констатира, в студиото на Bulgaria on air, че няма никаква прибавена стойност за здравето и планетата от тютюневите изделия, освен печалбата за производителите. Освен това, тя подчерта, че филтрите на цигарите са най-големите замърсители на околната среда, а хората си внушават, че ги пази, което се оказва, че не е така.
„600 млн. дървета - това са над 200 хил. футболни игрища. При изпушването на цигарите се отделя много въглероден диоксид, който отива в атмосферата. Над 80 млн. тона... Едни дребни неща, които наричаме филтри, малкото отрязъче памук е пълна заблуда. Това не е памук. Използвали са корк, вълна, памук и се установява, че пластмасови парченца са сложени вътре. Оказва се, че филтърът въобще не пази пушача от вредните вещества", информира д-р Гешанова.
Още: Пасивното пушене влошава съня и носи 21% по-голям риск от инсулт
Новата мода - вейпове
Д-р Гешанова отбеляза, че те са трилиони и всичко в тях преминава в почвата, реките, езерата, моретата и океаните, тъй като са непреработваеми. „Здравната общественост предлага филтрите да бъдат премахнати.“ Вейповете са носители на много пластмаса, която е нерециклируема - става на микропарченца и пълни организмите и почвите. Не са по-безвредни нито за тялото, нито за планетата, поясни тя. „Много хора ще скочат, ако препоръката да няма филтри се реализира, а идеята е да разберат, че нищо не ги пази.“
Гостът алармира, че има западна вълна, която започва да залива и нашата страна - много млади хора, които досега са държали на своето здраве, се обръщат към вейповете. Според д-р Гешанова това е бич за цял свят. Тя призовава младите да не подкопаят рано своето здраве.
Промени в имунитета: Цигарите вредят години наред даже и след отказване, откриват учени