Конституционният съдия и бивш министър-председател на България в периода 1991-1992 г. Филип Димитров е избран за зам.-председател на Комисията за демокрация чрез право (известна като Венецианската комисия) към Съвета на Европа. Той е представител на България в комисията от началото на 2017 г. на мястото на проф. Евгени Танчев, съобщава lex.bg. Председател на комисията остава италианецът Джани Букики.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Изборите за ново ръководство са били проведени на 6-7 декември във Венеция. Избрани са още двама нови заместник-председатели - Клер Бази-Малаури, член на френския Конституционен съвет и Реджина Кинер (Швейцария), професор на Конституционно и административно право в университета в Цюрих, съобщават от комисията.
Бюрото към органа също е с нови членове - Хердис Керулф Торгейсдотир (Исландия), Вероника Билкова (Чехия), Майкъл Френдо (Малта) и Талия Хабриева (Руска федерация).
Новината за избора на Филип Димитров идва дни, след като Венецианската комисия обяви препоръките си за промени в законодателството у нас, с които да се осигури възможност за ефективно и независимо разследване срещу главния прокурор при необходимост.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Премиерът Бойко Борисов обяви, че България ще изпълни всички препоръки, а Министерският съвет прие на извънредно заседание през уикенда промени в НПК. С тях шефът на отдел „Инспекторат“ към Върховната касационна прокуратура се натоварва с отговорността да разследва главния прокурор и заместниците му.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Според правителството независимостта му ще бъде гарантирана избора му - с квалифицирано мнозинство от 2/3 на Прокурорската колегия на ВСС. Той ще има 7-годишен мандат.
Проектът за промени в НПК вече е внесен в Народното събрание.