Всички договори на фиктивно назначени служители в Театрално-музикалния и филхармоничен център (ТМФЦ) в Разград са прекратени. Това каза днес на пресконференция директорът на културния център Стефани Лечева. Тя пое поста като временно изпълняваща длъжността, след като предишният ръководител Левон Манукян беше уволнен. Тя заяви, че прекратяването на договорите е станало с помощта на редица институции, за което изказа благодарности.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Лечева заяви още, че като наследство разградската културна институция има задължения в размер на 1 470 000 лв., които са отишли за заплати и бонуси на фиктивно назначените служители. Тя изрази надежда Министерството на културата да прояви разбиране и да се изплатят тези натрупани задължения от минали периоди. В тази връзка директорът увери, че заплатите за септември на артистите и служителите от Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград са изплатени.
Още: Схема за милиони: Разпитват служители от Министерството на културата за "театралната афера"
Колко са фиктивните и колко - истинските договори
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Бившият директор Левон Манукян, снимка: БГНЕС
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НОИ: Над 800 000 пенсионери са на прага на бедността
Още: 5 вида материи за килими – какво трябва да знаете за тях
Лечева посочи, че няма да коментира действията на предишните директори на ТМФЦ в Разград, тъй като моралът ѝ не го позволява. "Пък и според Етичния кодекс не бих си позволила да коментирам кой е виновен, кой не е. Има си разследващи органи, следствието върви. Мога само да коментирам последствията, които са за Театрално-музикалния и филхармоничен център", отбеляза актрисата. По думите ѝ според уведомленията, получени от НАП, първоначално сключените фиктивни договори с фирмата на Петко Писков "Суис Премиум Акаунтинг" и "Суис Премиум Системс" са били 68. През септември е прекратен един договор за фиктивно нает, а преди две седмици други четирима. "Към 12 ноември от разпечатката от НАП се вижда, че вече са прекратени и останалите 63 договора на наети фиктивно на работа в Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, и те не съществуват вече", посочи Стефани Лечева.
Още: Защитата на "програмиста на театрите" Петко Писков: Вината е в ръководителите
Тя отбеляза, че според справката за актуалното състояние на действащите трудови договори в културната институция в Разград, те са 132. От тях предстои да бъдат заличени още няколко такива, които са на служители, отдавна неработещи там. Лечева уточни, че списъчният състав на културната институция е 127 души.
Още: Документалният филм за Милен Цветков: Обявиха датата на премиерата (ТРЕЙЛЪР)
Още: Иван Христов пред Actualno.com: Трябват промени в много институции, включително и в НФЦ
Директорът на ТМФЦ в Разград каза още, че е получен докладът от Инспектората към Министерството на културата, който направи съответната проверка по случая със съответно направените препоръки, като част от тях вече са изпълнени.
Директорът на Театрално-музикалния център в Разград отбеляза, че творческата работа на служителите в трите звена – Драматичния театър "Антон Страшимиров", сцена "Назъм Хикмет" и Разградската филхармония "Проф. Димитър Ненов", по подготовката и реализацията на представления, спектакли и концерти продължава. Тя изказа благодарност на всичките си колеги, като подчерта, че отношенията в културната институция са подчинени на разум и търпение. "В тази необичайна ситуация гледаме да работим честно, достойно и всеотдайно. В Театрално-музикалния и филхармоничен център има изключително талантливи актьори, музиканти, танцьори и те не заслужават да носят това петно", допълни Стефани Лечева, цитирана от БТА.
Още: Трудоустрояване по български: "Уволнени" заради източването на театрите се оказаха на работа в МРРБ