Фермери в Гоцеделчевско заплашват с протести, ако продължи избиването на животни след заразата с нодуларен дерматит.
Фермери от региона са категорични, че заради единични положителни проби не е разумно да се унищожава животновъдството в страната и хората да плащат цената на закъснялата превенция срещу заболяването.
"Смъртността е един процент, а възможността за зараза е 20 процента. Да се унищожава за една бълха цял юрган, не е добра идея", заяви Алмаз Каиров от хаджидимовското село Хвостяне.
Според животновъда Иван Сабахлъков проблемен е и начинът, по който определят местата за заравянето на труповете на умъртвените животни.
"Личният мой проблем е, че в цялата околия ще заравят кравите, които са болни на моята нива, буквално на 20 метра от моите ниви, които аз обработвам. А аз имам 200 крави", заяви той.
В съседните държави, в които от две години е регистрирано заболяването, евтаназирането на животните не е така масово, твърди Сабахлъков.
"Така и не разбрахме в съседните държави да е унищожено цялото животновъдство, целите стопанства. Целият район на Ксанти в Гърция беше заразен. Не разбрах да е унищожено всичко там, а тука цялата Гоцеделчевска околия е заразена. Значи ли, че всичко трябва да се унищожи", допълни той.
Зрели мъже плачат като деца, когато избиват стадото им, споделя председателят на сдружение „Басма“.
"Трябва за кой ли път да излизаме на протести, за да се промени нещо. След сълзите следват сопите, почваме да воюваме, дне а се бунтуваме. С бързи темпове, вървим към сопите. Това мога най-категорично да го кажа", заяви той.