Столична община работи за това, скритите археологически обекти да бъдат разкрити. Това каза кметът на Столична община Йорданка Фандъкова по време на презентацията на проекта „Невидимата Сердика”, предаде „Фокус”.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
„Знаем, че София е един от най-старите градове в Европа. През последните години, ние работим затова да можем да разкрием скритите обекти на София. При строителството на метрото бяха разкрити археологически находки на стара Сердика на много голяма територия в центъра на града. Надяваме се проектът и там да бъде завършен, за да може гостите да ги виждат на живо. Младите хора, които работят непрекъснато със смартфони, имат нужда да получат тази информация. Все още информацията не е достатъчно добре представена. Не само тук в България, но и в чужбина знаят какво голямо богатство има нашият град”, каза Йорданка Фандъкова.
По думите ѝ фактът, че студенти работят заедно с академичната общност, гарантира успех на този проект. „Кандидатурата на София за европейска столица на културата предполага точно това - не само познаването, не само твърденията, че имаме богата култура и история, а включването на гражданите и на организации в този процес. Надявам се през 2019 г. София да бъде европейска столица на културата и много повече, милиони хора по света, да могат да се запознаят и със скритите богатства на Сердика чрез вашия проект”, допълни още Фандъкова.
Мобилното приложение е абсолютно безплатно и дава възможност на потребителите да научат повече за скритите и най-впечатляващи исторически и архитектурни обекти в София, чието тракийско и римско име е било Сердика. Изображения, видео материали, 3D модели, интересни истории и легенди за подбраните обекти, го правят по-различно от стандартните туристически пътеводители. За момента може да бъде намерена информация за 6 ключови обекта. Това са църквата „Св. София”, Църквата Ротонда „Св. Георги”, Софийски римски амфитеатър, Ларгото – включително обектите около и под него, гробницата на архангелите, както и гробниците под жълтите павета. Като източници за по-голямата част от съдържанието в приложението са използвани стари книги и поместените в тях уникална информация, гравюри, изображения, чертежи и др.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Приложението е разработено от Студентско общество за компютърно изкуство (СОКИ), в партньорство и с финансовата подкрепа на „Национална академична библиотечно-информационна система” (НАБИС) и Фондация „Америка за България”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас