Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фандъкова: Столична община работи за това скритите археологически обекти да бъдат разкрити

13 май 2014, 17:10 часа • 9641 прочитания

Столична община работи за това, скритите археологически обекти да бъдат разкрити. Това каза кметът на Столична община Йорданка Фандъкова по време на презентацията на проекта „Невидимата Сердика”, предаде „Фокус”.

„Знаем, че София е един от най-старите градове в Европа. През последните години, ние работим затова да можем да разкрием скритите обекти на София. При строителството на метрото бяха разкрити археологически находки на стара Сердика на много голяма територия в центъра на града. Надяваме се проектът и там да бъде завършен, за да може гостите да ги виждат на живо. Младите хора, които работят непрекъснато със смартфони, имат нужда да получат тази информация. Все още информацията не е достатъчно добре представена. Не само тук в България, но и в чужбина знаят какво голямо богатство има нашият град”, каза Йорданка Фандъкова.

По думите ѝ фактът, че студенти работят заедно с академичната общност, гарантира успех на този проект. „Кандидатурата на София за европейска столица на културата предполага точно това - не само познаването, не само твърденията, че имаме богата култура и история, а включването на гражданите и на организации в този процес. Надявам се през 2019 г. София да бъде европейска столица на културата и много повече, милиони хора по света, да могат да се запознаят и със скритите богатства на Сердика чрез вашия проект”, допълни още Фандъкова.

Мобилното приложение е абсолютно безплатно и дава възможност на потребителите да научат повече за скритите и най-впечатляващи исторически и архитектурни обекти в София, чието тракийско и римско име е било Сердика. Изображения, видео материали, 3D модели, интересни истории и легенди за подбраните обекти, го правят по-различно от стандартните туристически пътеводители. За момента може да бъде намерена информация за 6 ключови обекта. Това са църквата „Св. София”, Църквата Ротонда „Св. Георги”, Софийски римски амфитеатър, Ларгото – включително обектите около и под него, гробницата на архангелите, както и гробниците под жълтите павета. Като източници за по-голямата част от съдържанието в приложението са използвани стари книги и поместените в тях уникална информация, гравюри, изображения, чертежи и др.

Приложението е разработено от Студентско общество за компютърно изкуство (СОКИ), в партньорство и с финансовата подкрепа на „Национална академична библиотечно-информационна система” (НАБИС) и Фондация „Америка за България”.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес