От 1 юли имаме увеличение на цените на електроенергията със средно 13, 6 %, имаме и повече консумация в сравнение с Коледа 2011 година, но надписване няма, заяви Йорг Золфелнер, председател на Управителния съвет на "EVN България", съобщи БГНЕС.
"Протестите са в резултат на енергийната бедност, имаме в България доходи, с които хората не могат да овладяват разходите за енергия. Ние сме абсолютно зависими от международните пазари за въглища и газ. Ние трябва да изкупуваме трансформатори и кабели от международните пазари. Зависими сме от развитието на цените на металите. Всички световни развития на пазарите рефлектират върху нас. Не можем да управляваме международните цени", коментира той.
От EVN твърдят, че са изпълнили всички препоръки от доклада на държавния регулатор от 2010 година. "Ние сме отворени и много добре подготвени, ако има още изисквания към нашите дружества, да следваме и тези правила. Ние от EVN работим за по-добро клиентско обслужване и по-добра поддръжка на мрежата и нищо друго", подчерта Йорг Золфелнер. Работим на 100 % в рамките на лицензията. Трябва да видим резултатите от проверките, но съм сигурен, че отнемането на лицензията на EVN няма да бъде тема, коментира той. Золфелнер отказа да предостави публично информация за размера на заплатата си, но подчерта, че месечното му възнаграждение не е в регулаторната база на разходите на дружество. Той съобщи, че нетната печалба на дружеството от 2005 година до 2012 година е 315 милиона лева, а общият размер на приходите е около 6-7 милиарда лева. През 2010 година платихме дивидент от 5 милиона лева на всички акционери, като 1.67 милиона лева са изплатени на държавата, разказа още той.
От EVN признават, че са платили 2 милиона лева на EVN- Австрия за специалисти, които са дошли в България за конкретни проекти на дружеството. Имаме около 100-110 милиона лева оперативни разходи за електроснабдяване и електроразпределение, имаме около 8 милиона лева, които плащаме на "Български пощи" за инкасирането, имаме 15 милиона лева други разходи, включително и за охрана, обясни Золфелнер.
700 милиона лева са платени от EVN по време на приватизацията на дружеството, а оттогава досега EVN е платило повече от 400 милиона лева данъци, такси и осигуровки. 1.1 милиарда лева е общият размер на направените инвестиции от приватизацията до момента. 5,85 % това е средната възвращаемост от 2005 година досега, одобрена от ДКЕВР.
Снимка: архив, БГНЕС, подпалени автомобили на EVN