Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Етно кафене" и "Час на класа" ще търси единство в различието между три етноса в България

15 март 2023, 11:37 часа • 2526 прочитания

Започна проект "Единство в различието" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Началото му бе дадено на пресконференция в библиотеката съвместно с партньорите на проекта.  Целта е да се покаже съжителството на културите на арменци, евреи и роми в България.

По време на пресконференцията проектът бе определен като атрактивен и интересен, като стана ясно, че той ще продължи 14 месеца. Той се реализира чрез финансовия механизъм на Европейкото икономическо пространство 2014-2021 г. чрез Програма "Културно предприемачество, наследство и сътрудничество". Стойността на проекта е малко над 145 хил. лв. Ръководител на проекта е Валентина Аксентиева, а негов координатор Десислава Попова.

"Етно кафене", "Час на класа в Националната библиотека", изготвянето на библиографски указател и фестивал са само част от инициативите по проекта. 

"Благодаря за лидерството на Народната библиотека в този процес. Ако една институция вземе в свои ръце посланието, че ние сме различни, но част от една национална българска култура - това носи голям заряд и голям потенциал и съм сигурна, че ще бъде много успешно", каза София Закова от Международен център за многоезично и междукултурно разбиране, който е партньор по проекта. 

"Единственият културно-информационен център за гражданите на град Ихтиман, които по последни статистически данни са около 14 хил. души. Най-много в Ихтиман съществуват представители на двата етноса - на българи и роми. От 2010 г. си поставихме за цел да започнем да работим заедно - предимно по отношение на грамотността", каза Емилия Атанасова, главен библиотекар Народно читалище „Слънце-1879". Читалището също е партньор по проекта и ще организира организира Клуб "Роден край". 

"Много се радвам, че "Нови възможности" ще бъде партньор на един фестивал, който български и ромски деца ще покажат култура", каза друг партньор по проекта в лицето на Анелия Дудинова от Сдружение "Нови възможности". 

"Искам да благодаря на ръководството на Народната библиотека. За нас е чест и удоволствие и ще направим всичко възможно да участваме достойно", каза проф. Гаро Мардиросян, представител на арменската общност. Той ще помогне да се изготви справочник кой кой е в арменската общност. 

Любопитно е, че проектът е спечелен в годината, в която библиотеката ще отбележи своята 145-годишнина от създаването си. 

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес