На днешната дата град Елин Пелин празнува 59-та си годишнина като град. Единственото населено място в България, което носи името на писател, е признато за град с Указ 38 на Народното събрание от 02.02.1960 г.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
По това време кмет на населеното място е бил Илия Илиев. Обявяването за град е последвано от създаване на градски Общински съвет. В него влизат населените места град Елин Пелин, гара Елин Пелин, село Григорево, село Петково и село Мусачево.
Макар да е град само от 59 години, Елин Пелин е селище с многовековна история. Първите сведения за него фигурират в документи от XV век. През годините то е променяло името и местоположението си. Предания, потвърдени от археологически проучвания, посочват, че старите граници са на територията на местността Капаклия, южно от с. Нови хан. Това селище е съществувало от времето на траките до падането на България под турско робство с названието Балван или Балгаран. Тогава част от населението му е принудено от турските власти да се премести в полето край римския Траянов път. Там то придобива името Ново село, съотвeтно Нувосел.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
В края на XVIII в. е създадено новото селище на мястото, където е днешният град Елин Пелин, в района на църквата. То влиза в регистрите с името Новоселци. Жителите от старото село постепенно се заселват наоколо и до Освобождението всички вече живеят в новото, а старото запустява.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Преименуването на село Новоселци е свързано с кончината на писателя Елин Пелин на 03.12.1949 г., който е родом от близкото село Байлово. Сред населението е проведено допитване за преименуване в село Елин Пелин и с Указ 141/25.03.1950 г. на Народното събрание резултатите от това допитване са утвърдени и селото приема името на твореца. Десет години по-късно, през 1960 г., е признато за град.