Полярни мнения се появиха относно идеята на Сдружението на общините, което предлага 10-годишна национална програма за саниране на целия жилищен фонд. Обмисля се и 3-годишна програма, която да финансира всички проекти останали в резервния списък.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
"Тази идея е много интересна, дори екзотична. Тя е на принципа на Мечо Пух - колкото повече, толкова повече. Прекрасно звучи, стига да може да се намери финансиране. Програмата тръгна с идеята да се убедят хората, че сградите им може да се ремонтират по начин, по който да са енергийно ефективни, това да им спести финансови средства и да живеят в една по-добра среда. Програмата постигна това наистина, след извършените ремонти, нещата изглеждат доста добре на пръв поглед и затова има интерес към нея. Друг е въпросът, че до момента изпълнените проекти подлежат на повторно енергийно обследване, което трябва да покаже какъв е ефектът от всичко свършено до момента", заяви председателят на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост Павел Миланов.
От своя страна кметът на Карлово Емил Кабаиванов контрира, че иеята е работеща, а кметовете не си падат по екзотичните идеи, а по прагматични такива.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
"Тъй като от над 3500 проекта са одобрени само 765, което е около една пета от всички, явно че програмата няма да може да стигне този обхват, какъвто беше първоначалният замисъл", каза карловският градоначалник в ефира на Bulgaria ON AIR.
Затова от сдружението на общините предлагат няколко неща - там където има съмнение, че енергийните сертификати на сградите не са реални, да се направи проверка. Второто предложение е всички проекти от резервния списък да бъдат финансирани в следващите 3 години с привлечен ресурс от държавата.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Опорочена ли е процедурата за саниране? Министър Цеков отговори
"В основата на един проект е да се изпълни и да се контролира изпълненото. Аз апелирам към Агенцията за държавна финансова инспекция и Сметната палата да влязат и да проверят изпълнените до момента проекти, за да се установи какво е постигнато като резултат, как е постигнато, какви материали са вложени и съответно да се направи повторното енергийно обследване, финансирано от държавата, защото не може да чакаме етажните собствености да събират пари, и да се даде анализ на тази програма какъв ефект дава", допълни Миланов.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Според него обаче собствениците на сгради ще започнат да зависят твърде много от държавата, ако тя започне да поема всички разходи за саниране.
Още: Министър обясни как се оценяват сградите, кандидатствали за саниране
"Винаги, когато държавата влезе в частна собственост и започне да налива средства, се появяват едни такива уродливи явления, с които собствениците ще загубят интерес да поддържат сградите си. Те ще чакат държавата в рамките на 10 години да им ги ремонтира. Ако влезем в тази хипотеза, ситуацията в сградния фонд ще се влоши и наистина държавата ще трябва да плати всичко", алармира Миланов, цитиран от медиата.